Byznys energetické burzy PXE se stěhuje z Česka do zahraničí, obchod s plynem převezmou Francouzi, s elektřinou Němci

30.11.2017 13:45

Když v lednu 2016 získala německá burza EEX většinový 66,7procentní podíl v Pražské energetické burze PXE, tehdejší ministr průmyslu Mládek tvrdil, že cílem transakce je proměnit Prahu na centrum obchodů s komoditami ve střední a východní Evropě. Místo toho se stal pravý opak. Obchod s plynem se stěhuje na francouzskou burzu Powernext, obchod s elektřinou přímo na mateřskou EEX. Burzovní obchodování s energií z českých zdrojů se tak přesouvá zcela mimo dosah České republiky. Sama PXE tyto změny vykresluje jako ‚úspěšnou migraci‘.

Byznys energetické burzy PXE se stěhuje z Česka do zahraničí, obchod s plynem převezmou Francouzi, s elektřinou Němci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Plyn se stěhuje do Paříže…

Ke dni 8. prosince 2017 zůstane z Pražské energetické burzy PXE de facto už jen jméno. Na základě rozhodnutí většinového vlastníka burzy, Evropské energetické burzy EEX, se k tomuto dni obchod s plynem odstěhuje na pařížskou burzu Powernext, která provozuje obchodní burzovní platformu PEGAS. Tisková zpráva PXE novou realitu popisuje těmito slovy:

„Veškeré spotové produkty a termínové kontrakty, které jsou v současné době k dispozici na trhu s plynem PXE, budou otevřeny na platformě PEGAS dne 8. prosince 2017. (…) Všechny produkty PXE, které se týkají obchodování s plynem, budou kotovány pod licencí Powernext. (…) Současní členové burzy s plynem PXE budou mít nárok na přijetí na trh Powernext prostřednictvím zjednodušeného členského procesu.“

Více ZDE

…a elektřina do Lipska

Burzovní trh s plynem tak následuje trh s elektřinou, který se z Prahy odstěhoval již v červnu, a to do Německa na platformu většinového vlastníka EEX, burzovní společnosti sídlící v Lipsku. I v tomto případě se snažila PXE ‚vypnutí‘ pražského trhu komunikovat jako výhodu, úspěšnou migraci, která umožní obchodníkům na EEX provádět transakce s produkty, které dříve byly na PXE:

„15. června European Energy Exchange (EEX) a POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) úspěšně migrovaly kontrakty dříve kotované na PXE na platformu EEX T7. (…) Obchody s těmito kontrakty v systému T7 se řídí pravidly EEX.“

Více ZDE

Zásek exministra Mládka

Praktický zánik PXE jako fungujícího trhu následuje necelé dva roky poté, co německá EEX získala v PXE většinový podíl.

Více ZDE

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Mládek přitom prodej většinového podílu PXE do německých rukou komentoval takto:

„Za pár dní to bude devět let od chvíle, kdy Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo licenci společnosti PXE. Od té doby si tato burza vydobyla natolik významnou pozici na trhu ve střední Evropě, že do ní dnes vstupuje největší evropská komoditní burza s cílem proměnit Prahu na centrum obchodů s komoditami ve střední a východní Evropě.“

Více ZDE

Stal se naprostý opak toho, co Mládek tvrdil. Pro Pražskou energetickou burzu PXE jako žijící energetický trh je desátý rok existence jejím posledním. Jediné obchodování, které reálně na PXE zůstalo, jsou aktivity komoditní burzy organizující aukce plynu a elektřiny pro koncové korporátní zákazníky. V tomto segmentu má ale PXE marginální postavení a komoditní trh drží při životě zejména aktivita společnosti Amper Market, která dodává přes polovinu veškeré elektřiny zobchodované na komoditní burze PXE.

PXE byla svědkem zbohatnutí šéfa ČEZ

Nejvýznamnější roli hrála energetická burza PXE ve svých počátcích, kdy se stala jedním z katalyzátorů skokového nárůstu cen elektřiny produkované zdroji společnosti ČEZ (elektřina ze zdrojů ČEZ byla klíčová pro vytvoření nabídky na trhu PXE).

Díky růstu cen elektřiny produkované zdroji ČEZ pak skokově rostla i cena akcií společnosti ČEZ, které se shodou okolností obchodovaly na sesterském trhu, Burze cenných papírů Praha (obě burzy ovládal stejný vlastník). Vedlejším efektem bylo zázračné zbohatnutí tehdejšího generálního ředitele ČEZ Martina Romana a dalších manažerů polostátní firmy, kteří měli jako manažerský benefit k dispozici tzv. opci, možnost nakupovat určitý objem akcií ČEZ za průměrnou cenu před jejich nástupem do funkce. Jen v roce 2008 tak Roman získal akcie v hodnotě 677 mil. Kč. Při nástupu nového managementu ČEZ v roce 2004 stála akcie ČEZ 174,50 Kč, v roce 2008 ale byla už osminásobná.

Bez zajímavosti není ani fakt, že Roman na Burze cenných papírů Praha jednu dobu figuroval i jako člen dozorčí rady.

https://ekonomika.idnes.cz/manazeri-cez-si-vyberou-bonusy-roman-677-milionu-fr9-/ekonomika.aspx?c=A080107_101755_ekonomika_spi

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…