Byznys energetické burzy PXE se stěhuje z Česka do zahraničí, obchod s plynem převezmou Francouzi, s elektřinou Němci

30.11.2017 13:45 | Zprávy

Když v lednu 2016 získala německá burza EEX většinový 66,7procentní podíl v Pražské energetické burze PXE, tehdejší ministr průmyslu Mládek tvrdil, že cílem transakce je proměnit Prahu na centrum obchodů s komoditami ve střední a východní Evropě. Místo toho se stal pravý opak. Obchod s plynem se stěhuje na francouzskou burzu Powernext, obchod s elektřinou přímo na mateřskou EEX. Burzovní obchodování s energií z českých zdrojů se tak přesouvá zcela mimo dosah České republiky. Sama PXE tyto změny vykresluje jako ‚úspěšnou migraci‘.

Byznys energetické burzy PXE se stěhuje z Česka do zahraničí, obchod s plynem převezmou Francouzi, s elektřinou Němci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Plyn se stěhuje do Paříže…

Ke dni 8. prosince 2017 zůstane z Pražské energetické burzy PXE de facto už jen jméno. Na základě rozhodnutí většinového vlastníka burzy, Evropské energetické burzy EEX, se k tomuto dni obchod s plynem odstěhuje na pařížskou burzu Powernext, která provozuje obchodní burzovní platformu PEGAS. Tisková zpráva PXE novou realitu popisuje těmito slovy:

„Veškeré spotové produkty a termínové kontrakty, které jsou v současné době k dispozici na trhu s plynem PXE, budou otevřeny na platformě PEGAS dne 8. prosince 2017. (…) Všechny produkty PXE, které se týkají obchodování s plynem, budou kotovány pod licencí Powernext. (…) Současní členové burzy s plynem PXE budou mít nárok na přijetí na trh Powernext prostřednictvím zjednodušeného členského procesu.“

Více ZDE

…a elektřina do Lipska

Burzovní trh s plynem tak následuje trh s elektřinou, který se z Prahy odstěhoval již v červnu, a to do Německa na platformu většinového vlastníka EEX, burzovní společnosti sídlící v Lipsku. I v tomto případě se snažila PXE ‚vypnutí‘ pražského trhu komunikovat jako výhodu, úspěšnou migraci, která umožní obchodníkům na EEX provádět transakce s produkty, které dříve byly na PXE:

„15. června European Energy Exchange (EEX) a POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) úspěšně migrovaly kontrakty dříve kotované na PXE na platformu EEX T7. (…) Obchody s těmito kontrakty v systému T7 se řídí pravidly EEX.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…