ČT chce omezit spolupráci s dcerou poslance Zlatušky. Přečtěte si, jaký poprask se kolem toho rozpoutal

28. 2. 2016 13:28

Poté, co bylo brněnské producentce Kamile Zlatuškové oznámeno Českou televizí ukončení smlouvy s jejími spolupracovíky, což prý fakticky znamená i její konec, strhla se lavina. Za Zlatuškovou, jež je dcerou poslance za hnutí ANO Jiřího Zlatušky, se postavila řada lidí, nejen z filmařské branže. Na její podporu dokonce vznikla petice.

ČT chce omezit spolupráci s dcerou poslance Zlatušky. Přečtěte si, jaký poprask se kolem toho rozpoutal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Zlatušková sice podporu vnímá, se spoluprací s ČT však již moc nepočítá. „Moje skupina zaniká,“ uvedla pro MF Dnes ke své tvůrčí skupině, s níž získávala mnohá ocenění. „Respektuji rozhodnutí ČT, samozřejmě mě to mrzí, jsem částečně zklamaná, ale jsem s tím zároveň smířená,“ uvedla Zlatušková. Ta by se podle informací mohla stát řadovou dramaturgyní. 

Iniciátory otevřeného dopisu na podporu Zlatuškové jsou Kristýna Bartošová a Šimon Holý. Ti tvrdí, že producentka je pro ČT důležitá. „Šlo nám o to, aby celá kauza nevyšuměla do ztracena. Byli bychom rádi, kdyby se otevřela debata mezi televizí, tvůrci a diváky o dění v ní,“ napsali do dopisu iniciátoři, kteří za první den dokázali sesbírat víc než pět set podpisů. Mezi nimi se objevili například scenárista Štěpán Hulík, scenáristka Irena Hejdová, režisérky Helena Třeštíková, Theodora Remundová či Zuzana Piussi. Nechybí však ani jména z nefilmařského prostředí – například architekt Tomáš Rusín či bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. 

„K otevřenému dopisu jsem se připojila, neboť Kamilu Zlatuškovou považuji za kreativní osobnost s nekonvenčními názory, které oslovují různé skupiny obyvatel i mimo hlavní proud,“ uvedla pro server iDnes.cz Wagnerová. 

Hollan i Fér

K celé kauze se na svém facebookovém profilu následně vyjádřil například zastupitel města Brna a občanský aktivista Matěj Hollan. „Já myslím, že s padákem Kamile Zlatuškové z producentského fleku v ČT je to jednoduchý. Kamilu Zlatuškovou nemá nikdo rád. Nemají ji rádi slušní Češi, protože točí hezky o Romech, a nemají ji rádi ani sluníčkové organizace, protože v 8.A už jenom hezky o Romech netočila. Nemají ji rádi mravokárci, protože v Tečce páteční noci nabízí interpretům koks, a nemají ji rádi ani uživatelé, protože ten koks byl řízlej omítkou,“ napsal v narážce na některé kontroverzní dokumenty, jejichž byla Zlatušková autorkou. Mezi posledními vznikla například série Třída 8.A o problémech romských žáků na základní škole v Brně nebo Zlatá mládež. Ta pojednávala o mladých lidech z bohatých rodin. Hovořilo se o ní i v souvislosti s pořadem Tečka páteční noci, kde se v jednom díle měl šňupat kokain z Bible. A i na to právě Hollan naráží. 

„Jedinej, kdo měl kdy Kamilu rád, jsem byl já. Bylo to v druhé třídě základní školy, kdy jsme měli napsat, koho máme rádi a proč. U Kamily – dcery disidentských kamarádů našich – jsem měl napsáno velkými písmeny: ‚Kamilu mám rád, protože umí hrát hezky na cimbál.‘ A ona pak na cimbál hrát přestala. Takhle jednoduchý to je,“ dodal Hollan.

Na serveru Týden.cz se následně k celé události vyjádřil i Ondřej Fér. Kamila Zlatušková je podle něj nový palmový olej. Naráží tak na podepisování petic proti používání palmového oleje. A právě kauza Zlatuškové toto potlačila do pozadí. „Nevyrobili náhodou kauzu Zlatušková producenti palmového oleje, aby odvedli pozornost od svých rejdů?“ rýpe Fér. 

„Producentka České televize Kamila Zlatušková vyráběla zásadní pořady jako showTečka páteční noci, zaměřenou na šňupání mouky z nějaké knihy. Touto tvůrčí odvahou si získala značnou popularitu mezi vlivnými intelektuály, zejména v okolí Brna u Vídně a v Lovosicích. Tomu odpovídá bouře, kterou rozhodnutí veřejnoprávní televize už se Zlatuškovou nespolupracovat vyvolalo. Na Facebooku padají tvrdá slova. Panuje obava, že odpojení Zlatuškové by mohlo být jen předzvěstí audiovizuálního holocaustu zaměřeného na brněnskou avantgardu,“ píše ironicky Fér. A obouvá se i do brněnského „barda“ Miroslava Donutila, který je dle něj rozeným představitelem omezených debilů.
 
Původní text Ondřeje Féra ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…