Cenzura na sociálních sítích prý bude postupovat stále dál, zvykejte si. Už se o tom píše zcela otevřeně

15.01.2018 20:03

Internetový server Politico konstatuje, že cenzura na sociálních sítích je v ofenzivě a v nejbližší době se tento trend nejspíš nezmění. Pokud už ale někdo chce cenzurovat, měl by mít podle Politico aspoň podporu voličů.

Cenzura na sociálních sítích prý bude postupovat stále dál,  zvykejte si. Už se o tom píše zcela otevřeně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

„Ve Francii se aktuálně diskutuje o možnosti postavit tzv. fake news mimo zákon. V Německu již podobný zákon platí od začátku letošního roku a provozovatelům hrozí pokuta ve výši 50 milionů eur, pokud nesmažou závadné komentáře do 24 hodin od prvního upozornění,“ sumarizuje Politico s tím, že tento týden zveřejní Evropská komise svoji zprávu, která se bude zabývat stejným tématem. „Nejspíš dojde k závěru, že Facebook či Twitter dělají málo, a pohrozí jim větší regulací.“

„Zastánci svobody slova se obávají, že vlády budou moci ještě více diktovat svým občanům, co mohou číst a psát na internetu. Naopak zastánci cenzury tvrdí, že provozovatelé sociálních sítí aspoň konečně převezmou odpovědnost,“ píše Politico a staví se nepřímo spíše na stranu kritiků cenzury. „Ať už to vidíte jakkoli, je stále jasnější, že v budoucnu budou na internetu ve velkém měřítku odstraňovány zprávy, videa i komentáře.“

Podle Politica by však lidé neměli z utahování šroubů obviňovat jen politiky. „Svůj díl viny nesou i nadnárodní společnosti, které sociální sítě provozují. Ty se často zdráhaly přijmout odpovědnost a tvrdily, že poskytují pouze prostor a technologie. Ovšem až ruské ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech a šíření nenávisti vůči uprchlíkům je přimělo reagovat. Facebook, Google a Twitter dokázaly loni v květnu odstranit 59 % nenávistných komentářů v porovnání s prosincem 2016, kdy zmizelo jen 28 % těchto komentářů.“

„Přesto by měli zákonodárci uznat, že bude velmi obtížné či spíš nemožné posuzovat, co je či není protizákonné. S přihlédnutím k tomu, když se navíc pohled na tuto věc v jednotlivých zemích liší. Co v některých zemích považují za svobodu slova, jinde je již nepřípustné. Nedávno zablokovaný účet na Twitteru Beatrix von Storchové je jedním z příkladů, jak je obtížně posuzovat, co je ještě v pořádku a co již za hranou.“

„Facebook, Google či Twitter mohou disponovat stále modernějšími technologiemi, které dokážou problémy vyřešit. Neměly by však být ti hlavní, kdo budou rozhodovat, co by se mělo mazat. V nové éře celosvětové online cenzury bude zapotřebí vést hlubší diskuze o svobodě slova, kterou by měli moderovat především zvolení politici, a nikoli nadnárodní společnosti. Pokud chcete cenzurovat internet, měli byste k tomu mít aspoň souhlas voličů.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…