Cenzura u Bakaly? Podívejte se, jaká věta prý neprošla do Respektu. A jak to nakonec dopadlo

27.09.2016 10:01

Týdeník Respekt zcenzuroval vysokoškolskému učiteli Ondřeji Slačálkovi větu, která kritizovala majitele Respektu, Zdeňka Bakalu. Na případ upozornil sám Slačálek na svém facebookovém profilu.

Cenzura u Bakaly? Podívejte se, jaká věta prý neprošla do Respektu. A jak to nakonec dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Na něm zveřejnil celý text své odpovědi na anketní otázku Respektu: „Jak vnímáte Česko bez Václava Havla? Změnilo se?“ Slačálek připustil, že jeho text byl sice zkrácen jen o jednu větu, ale zrovna o tu, která jeho text pointovala.

Redakce Respektu později na webu chybějící větu doplnila s tímto textem: „Odpověď Ondřeje Slačálka jsme doplnili o chybějící část, která byla necitlivě vyjmuta při editaci. Čtenářům i panu Slačálkovi se omlouváme.“

Celé znění odpovědi Ondřeje Slačálka na zmíněnou anketní otázku:

Je stejný – stále plný nenávistí, konfliktů, vražd, stále plný lásky, empatie a prosté lidské dobroty.

Je jiný – plný lidí, kteří měli a využili příležitost zamyslet se nad životem a dílem mrtvého. Mnozí si z něj jistě odnesli spoustu zajímavého, bylo co. Jenže slyšíme spíš o těch, kteří se rozhodli udělat z Havla objekt obdivu a totem vlastní bezradnosti , o zapalovatelích svíček, přejmenovatelích letišť a laviček. Tomáš Schejbal v roli kandidáta na předsedu Strany zelených řekl, že kult Václava Havla mezi některými zelenými připomíná kult Stalina v KSSS před XX. sjezdem – v básnické nadsázce přitom zachytil něco podstatného, co se zdaleka netýká jen zelených. Prozatímním vrcholem Havlova kultu byl výrok Ondřeje Lišky, že „každý se může stát Václavem Havlem“ a vážně míněná debata některých pražských myslitelů, jak by asi Václav Havel reagoval na migrační krizi.

Co by řekl Havel na migrační krizi přitom nevíme, co ale vzkázal lidem skandujícím „Ať žije Havel“ víme celkem jasně z dob, kdy byl intelektuálně ještě při síle, v rozhovoru pro předchůdce Respektu Sport v září 1989: „Společnost, která je schopna svou totální frustraci a totální nespokojenost se situací artikulovat větou »Ať žije Havel!«, je společnost bez politické kultury.“ Měl pravdu – a co teprve říct o společnosti, v níž si miliardář, který zbídačil Ostravsko, koupil renomé a svědomí nákupem Respektu a Knihovny Václava Havla? (Tato věta byla v Respektu vyškrtnuta)

Kdo si chce oživit Havlovu poetiku a vůli tnout do živého, kterou předvedl v některých hrách a esejích, musí opomenout celý Havlův kult (i neméně stupidní antikult různých fašizoidních vymítačů „pravdolásky“). Udělá lépe, když si najde na Youtube bizarní píseň skupiny Young Havel „Kde je Havel“. -

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…