Česká televize připravila komponovaný pořad k čínské návštěvě a takto to dopadlo. Expertka pronesla přirovnání k Viktoru Koženému

29.03.2016 22:31 | Zprávy

V České republice je již druhý den na návštěvě čínský prezident Si Ťin-pching. Česká televize rozebírala, co příjezd tohoto muže znamená pro Česko. Si Ťin-pchingovi se v České republice dostalo takových poct, jakých se u nás nedostalo nikomu za posledních padesát let. Většina hostů v ČT však varovala, že v Říši středu není vše růžové. Podle sinoložky Olgy Lomové je naše vítání falešné. Čínský prezident prý navíc nemusí být právě nadšen z některých gest prezidenta Zemana. Došlo i na otázku, zda bude válka mezi USA a Čínou.

Česká televize připravila komponovaný pořad k čínské návštěvě a takto to dopadlo. Expertka pronesla přirovnání k Viktoru Koženému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přivítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na nádvoří Pražského hradu

Sinoložka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy konstatovala, že je to jistě důležitá návštěva, ale neměli bychom ji přeceňovat. „Předěl to určitě je, i když doufejme, že to nebude předěl v dosavadním směřování naší země. Když si vzpomeneme na slova prezidenta Zemana v čínské televizi, že se vymaňujeme z vlivu EU a USA, doufejme, že tak daleko nedojdeme,“ vyjádřila své přání.

„Jsem velmi ráda, že jsme nepřistoupili na požadavek Číny explicitně uznat Tibet a Tchajwan jako součást Číny. Jsem ráda, že jsme v tom dokumentu nepřiznali ekonomický tržní status Číně,“ pochvalovala si odbornice. Novináře o tom informoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pravda je, že odlišný postup by byl v rozporu s politikou Evropské unie jako celku. „Ale pan prezident už dal najevo, že se nenechá utiskovat,“ připomněla dáma.  

Nevíme, co od Číny vlastně chceme

Další host ve studiu, sinolog Václav Kopecký, si posteskl nad tím, že česká vláda sice hovoří o obnovování vztahů s Čínou, ale kabinet ve skutečnosti neví, co si vlastně od česko-čínského partnerství přeje. Sinoložka Lomová mu v tom dala za pravdu.

„Vláda vlastně neví, co chce, mně to připomíná obrovské nadšení, které jsme viděli např. na počátku 90. let, pokud šlo o Viktora Koženého,“ poznamenala Lomová. A víme, jak to s Viktorem Koženým dopadlo. Čeští politici v tuto chvíli zkrátka vidí miliardy, které sem potečou, ale nestarají se příliš o to, co za to Čína bude chtít. „V tom podle mého jednáme neprofesionálně,“ upozornila sinoložka.

Pobavilo ji, jak se český prezident Zeman snaží chovat familiárně, ale čínský prezident Si Ťin-pching mu prý neoplácí stejnou mincí. „Já jsem si všimla, jak ho na zámku v Lánech prezident Zeman objal kolem ramen, ale Si Ťin-pchingovi se to moc nelíbilo. Ono to připomnělo takovéto gesto z koloniálních dob, kdy to bylo velmi obvyklé,“ zaznělo z úst odbornice. Je to náznak toho, že se „bílý muž cítí stále nadřazen tomu čínskému“. A to se Si Ťin-pchingovi jistě nelíbilo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…