České deníky kritizují Zemanův záměr jmenovat úřednickou vládu

24.06.2013 6:06

České deníky dnes ve svých komentářích většinou kritizují záměr prezidenta Zemana, který v neděli naznačil, že za nejlepší řešení současné vládní krize pokládá jmenování vlády odborníků. Podle tisku by tento krok posunul ČR k poloprezidentské či dokonce prezidentské republice. Některé deníky označují Zemana za vítěze vládní krize.

České deníky kritizují Zemanův záměr jmenovat úřednickou vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sám Zeman bude do fondu přispívat zhruba třetinou prezidentského platu

Podle komentátora Hospodářských novin Zeman už nyní ukrojil pro instituci prezidenta další díl moci, který jí v českém demokratickém systému dosud nepříslušel. Jmenování úřednické vlády by prý znamenalo zásadní posun v poměru sil mezi prezidentem a Parlamentem. "Pokud to Zeman udělá, stane se Česko de facto prezidentskou republikou," píšou HN.

Takzvanou vládu odborníků označuje deník za "jedovatou", protože v parlamentní republice má prezident jmenovat kabinet na základě výsledků voleb nebo dohody politických stran. "Cokoliv jiného je libovůlí, nebezpečně vychylující politickou rovnováhu," míní komentátor, podle kterého je Miloš Zeman vítězem vládní krize. "Skutečnou velikost by ale ukázal, kdyby vítězství tentokrát dokázal nevyužít. Schopnou vládu potřebujeme. Za cenu prezidentského převratu nikoli," uzavírá svůj komentář.

Na jiném místě označují HN vládu odborníků za nejméně stabilní řešení krize, které je však nejvýhodnější pro Zemana a také SPOZ. Prezident prý bude jejím prostřednictvím tupit a rozkládat ČSSD a očerňovat strany bývalé vládní koalice. "Jistě, prezidentův kabinet pravděpodobně nezíská podporu sněmovny, leda by se politické strany úplně zbláznily. I tak může vládnout měsíce. A před volbami je vlastní úřednická vláda lepší než sto milionů na kampaň," dodává komentátor HN.

Spíše hororová kulisa

Podle komentáře Lidových novin změna způsobu volby prezidenta nijak nelegitimizuje posun k poloprezidentskému režimu. Zemanova představa by se prý mohla uskutečnit jen za cenu ohromného politického provizoria, s neschválenou vládou, která by nebyla v žádném vztahu k Parlamentu. "Jestli prezident myslí hlavou, dává to smysl spíš jako náčrt dostatečně hororové kulisy, při pohledu na niž se budou snáze vypisovat předčasné volby. A těm se vážně brání jen ODS, dnes nejizolovanější síla v zemi," píše komentátor LN.

Mladá fronta Dnes ve svém komentáři upozorňuje na to, že i když vláda odborníků nebude mít dlouhého trvání, umožní Zemanovi obsadit velvyslanecké posty v zahraničí podle jeho představ. Do Moskvy by tak putoval Vladimír Remek a do Bratislavy Livia Klausová, s jejichž jmenováním nyní nesouhlasí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zároveň prý Zemanův "tým snů" stihne zasáhnout do předvolební kampaně.

"Miloš Zeman si na pár příštích měsíců užije ten luxus, že si prosadí vládu bez ohledu na to, koho by v ní chtěly parlamentní strany. Prostě jak by to vypadalo, kdybychom měli prezidentský systém a hlava státu stala v čele vlády," píše komentátor MF Dnes.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …