České obce hospodaří dobře. Kraje se zadlužily

20. 3. 2016 21:58

Obce loni hospodařily s celkovým přebytkem 21,8 miliardy korun, což je o 12,9 miliardy více než předloni. Naopak kraje loni vykázaly schodek hospodaření 400 milionů korun, předloni vykázaly přebytek zhruba 2,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem financí. Zprávu přinesla ČTK.

České obce hospodaří dobře. Kraje se zadlužily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Celkové příjmy obcí, kterých je v ČR 6 248, loni činily 279,5 miliardy korun, což je meziroční růst o 6,6 miliardy korun. Celkové výdaje obcí meziročně klesly o 6,3 miliardy na 257,6 miliardy korun.

Celkové příjmy krajů loni stouply meziročně o 14,3 miliardy na 160,8 miliardy korun, celkové výdaje vzrostly o 17,3 miliardy na 161,2 miliardy korun. „Z hlediska výsledků jednotlivých krajů převažovalo přebytkové hospodaření, neboť kladné saldo vykázalo celkem devět krajů,“ uvedlo k tomu MF.

Příjmy obcí a krajů jsou tvořeny například penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí nebo kraje nově na financování sociálních služeb.

Celkové konsolidované příjmy obcí, krajů, dobrovolných svazků obcí a regionálních rad regionů soudržnosti loni stouply o 23,8 miliardy na 446 miliard korun. Výdaje stouply o 14,4 miliardy na 425,3 miliardy korun. Hospodaření územních rozpočtů tak loni skončilo s přebytkem 20,7 miliardy korun, což je podle MF dosud nejvyšší vykázané kladné saldo hospodaření. „Přebytek však byl tvořen výhradně výsledky obcí, přičemž z více než jedné poloviny se na něm podílel přebytek vykázaný Prahou,“ uvedlo ministerstvo. Praha loni vykázala přebytek 12,4 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtěli upálit děti! Šokující fakta a VIDEA po útoku davu na synagogu ve Švédsku

20:40 Chtěli upálit děti! Šokující fakta a VIDEA po útoku davu na synagogu ve Švédsku

Napětí ve světě po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že přesune americkou ambasádu v Iz…