Česko bylo loni 17. nejbohatší zemí EU

18.06.2014 16:20

Česká republika loni zůstala sedmnáctou nejbohatší zemí Evropské unie z hlediska hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele. Nejbohatší zemí je i nadále s velkým náskokem Lucembursko, nejchudší zůstává Bulharsko. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Česko bylo loni 17. nejbohatší zemí EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Statistika ukázala, že Česká republika si vede lépe než většina zemí bývalého komunistického bloku. Předstihlo ji pouze Slovinsko. Je také bohatší než Řecko a Portugalsko.

U HDP na hlavu je na tom nejlépe Lucembursko a Rakousko

HDP na hlavu Lucemburska je na 264 procentech, tedy více než dvaapůlnásobku průměru EU, což je ale v rámci unie výjimka. Do drobného státu s vyvinutým průmyslem a financemi jezdí každodenně za prací řada obyvatel okolních zemí, kteří tak sice přispívají k výkonu místní ekonomiky, ale nepočítají se do přepočtu HDP na obyvatele. Druhé Rakousko je jen necelých 30 procent nad průměrem EU. V Bulharsku naopak HDP nedosahuje ani poloviny průměru celé EU.

Při přepočtu HDP na hlavu Eurostat používá standardu kupní síly (PPS), tedy jednotky používané k mezinárodním srovnáním, která vyrovnává rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi. Za jeden PPS by se dalo koupit stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

V individuální spotřebě se Česko umístilo až 22. místě

Hůře je na tom Česko v měření skutečné individuální spotřeby (ACI) na hlavu, které lépe odráží skutečnou materiální úroveň spotřeby domácností. Podle tohoto ukazatele skončilo Česko až na 22. místě a dosahuje pouze 72 procent unijního průměru. Před Českem se umístily Řecko, Litva, Slovinsko, Portugalsko, Polsko, ale také Slovensko. I z hlediska AIC je na tom nejlépe Lucembursko a nejhůře Bulharsko.

Skutečná individuální spotřeba se skládá ze zboží a služeb skutečně spotřebovaných jednotlivci, bez ohledu na to, zda zboží a služby koupily a zaplatily domácnosti, vláda nebo neziskové organizace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…