Česko si kdysi zadělalo na 26 operačních problémů

9. 6. 2012 15:17

Česká republika letos nejspíš nezíská ani cent z fondů Evropské unie. Komise vyhlásila stop stav na pět národních operačních programů, Česko navíc zastavilo žádosti o proplácení u všech programů napojených na Evropský fond pro regionální rozvoj. Píše o tom server E15.cz.

Česko si kdysi zadělalo na 26 operačních problémů
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Letos hrozí, že dojde k propadu schodku veřejných financí. Je to velmi reálné vzhledem k tomu, že se tok dotací má obnovit nejdříve v září. Česko chce přitom dosáhnout tříprocentního rozpočtového deficitu. Podle deníku E15 je navíc letošní rok předposlední ve finančním období 2007 až 2013.

V době Jiřího Paroubka se zadělalo na 26 problémů

Na problémy si údajně Česká republika zadělala za vlády Jiřího Paroubka, kdy vzniklo schéma 26 operačních programů. To nemá vzhledem k velikosti země jinde obdoby. Každé ministerstvo totiž chtělo peníze z EU, v nabídce bylo 780 miliard.

Dnes se ukázalo, že to byla chyba, a tak se má počet programů snížit na šest. Pokud má dojít k nápravě, musí ministerstvo financí provést audit všech programů s důrazem na dodržování zákona o veřejných zakázkách nebo s efektivnější administrativní kapacitou.

Při další žádosti o dotace se ukáže, zda se Česko poučilo

Brusel teď na Čechy nahlíží jako na nespolehlivé lidi, kteří nevědí, co chtějí. „Podvádějí, pokud jde o evropské peníze, a chtějí jak ořezat unijní rozpočet, tak zachovat prostředky na kohezní politiku, kterou nezvládají,“ píše server E15.cz.

Označení za nedůvěryhodného v kombinaci s nesplněním fiskálních závazků může být výbušnou směsí. Už brzy se ukáže, jak republika zvládla tuto zátěžovou zkoušku. Přijde na to, až se bude vyjednávat o výši dotací pro roky 2014 až 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekelný Okamura znovu udeřil na neziskovky a novináře. Stalo se něco nevídaného, nabízíme FOTO

14:33 Pekelný Okamura znovu udeřil na neziskovky a novináře. Stalo se něco nevídaného, nabízíme FOTO

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se ve Sněmovně postavil před novináře a spustil s…