Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Pivoňka čeká na vízum

23.03.2018 19:55

Vítězslav Pivoňka, který má vést českou ambasádu v Rusku, zatím nenastoupil do úřadu, protože čeká na vízum. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Pivoňka nastupuje do čela velvyslanectví po Vladimíru Remkovi, který z Moskvy odjel v lednu. Česká a ruská diplomacie se v posledních dnech zabývají případem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Podle tvrzení ruské strany mohl jed, kterým byl Skripal otráven na území Británie, pocházet z ČR. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že Česko kvůli případu zvažuje vyhoštění některých ruských diplomatů.

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Pivoňka čeká na vízum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

„Pan Pivoňka požádal ruskou stranu o vízum v březnu a ještě ho neobdržel. Pokud se situace nebude vyvíjet jinak, měl by nastoupit v půlce dubna,“ řekla Lagronová k termínu obsazení nejvyššího postu na české ambasádě v Moskvě.

Premiér v demisi Babiš dnes řekl, že Česko sice neuvažuje o stažení velvyslance, ale mohlo by vyhostit některé ruské diplomaty. Babiš, který to uvedl na summitu EU v Bruselu, dodal, že o věci chce v pondělí jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a případně také s dalšími členy vlády. Informoval rovněž prezidenta Miloše Zemana.

Česká republika má na celém území Ruska 56 zaměstnanců, z nichž 16 jsou akreditovaní diplomaté, řekla ČTK Lagronová. Ruská ambasáda v České republice zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich, dodala.

Reciproční vyhošťování diplomatů je jedním z důrazných signálů, k nimž státy přistupují při řešení sporů. V případu Skripala s ním začali Britové. Podle nich za otravou bývalého agenta a jeho dcery nervovou látkou vojenského typu stojí Moskva. Británie proto z Londýna vypověděla 23 ruských diplomatů, kteří se podle jejích představitelů zabývali špionáží. Moskva, která britská obvinění odmítá, reagovala vypovězením stejného počtu pracovníků britské ambasády.

Česká republika se již minulý týden postavila za Velkou Británii. Ministr Stropnický i premiér Babiš útok odsoudili a vyjádřili svou solidaritu Londýnu během návštěvy britského ministra pro odchod z EU Davida Davise v Praze.

Dnes v Bruselu Babiš postoj Česka zopakoval. Existuje podle něj „velice vysoká pravděpodobnost“, že za incidentem stojí Rusko. „Z našeho pohledu nemáme důvod Velké Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili,“ dodal.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…