Česku se daří, nabídneme lidem jistoty, slibuje před volbami ČSSD. Lidé by prý neměli volit Babiše, nemá ideje

26.06.2016 6:35

Sociální demokracie chce lidem v podzimních krajských a senátních volbách nabídnout praktický program, který je součástí života lidí. Na sobotním zasedání širšího vedení ČSSD v Olomouci to řekl místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle předsedy strany, premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD nedopustí privatizaci veřejných služeb, zajistí bezpečnost a dostupné zdravotnictví, školství i sociální služby.

Česku se daří, nabídneme lidem jistoty, slibuje před volbami ČSSD. Lidé by prý neměli volit Babiše, nemá ideje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

„Program je naprosto praktický a v konkrétních věcech ukazuje, co jsme udělali a co se chystáme udělat," řekl Zaorálek. Sobotka připomněl, že ČSSD je dominantní silou v krajských zastupitelstvech od vítězných voleb v roce 2008. Z minulých voleb v roce 2012 strana obhajuje posty 11 z celkových třinácti hejtmanů. Hejtmana nemá jen v Ústeckém a Libereckém kraji, připomíná ČTK.

Sedm hejtmanů funkci obhajuje - Miloš Petera ve Středočeském, Jiří Zimola v Jihočeském, Martin Havel v Karlovarském, Martin Netolický v Pardubickém, Michal Hašek v Jihomoravském, Miroslav Novák v Moravskoslezském kraji a Jiří Běhounek na Vysočině.

Post hejtmana pro stranu zkusí ve Zlínském kraji udržet radní Petr Navrátil, v Plzeňském bývalý ředitel Škody Transportation Josef Bernard, v Olomouckém poslanec Jiří Zemánek a v Královéhradeckém vysokoškolský pedagog Jiří Štěpán. V Ústeckém kraji se o funkci hejtmana pokusí poslanec Jaroslav Foldyna a v Libereckém náměstek jabloneckého primátora Pavel Svoboda.

Podle premiéra sociální demokraté v minulých obdobích uspěli. Podle něj se zlepšila kvalita sociálních služeb, zdravotnictví, středního školství i komunikací. Situace krajů se podle premiéra zlepšila po vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO a KDU-ČSL. Kabinet regionům přiznal vyšší podíl na daních, změnil ve prospěch nemocnic úhradovou vyhlášku a uvolnil sedm miliard korun na opravu krajských silnic, uvedl.

Sobotka zmínil i hospodářský růst, který podle něj musí zvýšením své životní úrovně pocítit i lidé. Premiér zrekapituloval chystaný nárůst platů lékařů a zdravotních sester, učitelů i dalších zaměstnanců veřejného sektoru. „Vysíláme tím jasný signál do zbytku ekonomiky," uvedl. Podle premiéra je nutná i změna systému valorizace penzí, které by od ledna měly být zvýšeny nejméně o 200 korun, a zvýšení minimální mzdy aspoň na 11.000 korun. „Naše země prosperuje a je důležité, aby to cítili i lidé v regionech," dodal Sobotka.

Zavedení jízdného pro žáky do deseti let a seniory od 70 let zdarma

ČSSD v programu, jehož motto zní Lidé si zaslouží jistoty, slibuje také zavedení jízdného pro žáky do deseti let a seniory od 70 let zdarma. Strana slibuje i navýšení počtu policistů, aby stát byl schopen řešit mimo jiné rizika související s migrací.

V jarní části předvolební kampaně se ČSSD vymezila proti koaličnímu partnerovi hnutí ANO, který by měl být jejím největším soupeřem ve volbách. V narážce na sliby předsedy ANO Andreje Babiše, že chce stát řídit jako firmu, uváděli sociální demokraté, že „stát není firma, je to společenství lidí". ČSSD slibuje pozitivní a kontaktní kampaň, vymezování proti ANO lze však zřejmě čekat i nadále.

Babiše v projevu zmínil jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Hašek. „O vedení krajů se nejvíce utkáme s vládním koaličním partnerem," uvedl Hašek. Podle něj za ANO už nechtějí kandidovat silné osobnosti. Hnutí není ideovým soupeřem, ale soupeřem, který má hospodářské zájmy, uvedl Hašek. Podle něj se kraje nesmějí stát další divizí Babišova Agrofertu.

Do Senátu se letos bude volit ve 12 obvodech, kde před šesti lety kandidáti ČSSD triumfovali.

ČSSD původně chtěla na kampaň uvolnit 100 milionů korun. Po rozsudku soudu ze závěru března, podle kterého má bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit téměř 338 milionů korun za právní služby v případu Lidového domu, však naplánovala šetření. Podle mluvčího ČSSD Michala Kačírka strana utratí za kampaň přibližně 80 milionů korun. ČSSD se proti verdiktu dovolala a čeká na výrok Nejvyššího soudu. Ten zatím pouze stanovil, že strana částku nemusí platit, dokud soud nevydá konečné rozhodnutí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…