Český dobrovolnický tým s uprchlíky končí, protože ...

4. 11. 2015 19:54

Uprchlíci už neprocházejí základnou na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kde působí i čeští dobrovolníci. Takzvaný Czech Team na místě končí. Balíme a odvážíme humanitární pomoc včetně jídla, stanů a oblečení do nedalekého města Šid, kde zůstane pro případné využití během zimy na Balkáně, řekla ČTK koordinátorka Michaela Vyležíková.

Český dobrovolnický tým s uprchlíky končí, protože ...
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Na místě je kolem padesáti dobrovolníků, většina prý odjede. Vyležíková tvrdí, že základna skončí během čtvrtka. Některé české dobrovolníky chce iniciativa přesto vyslat do chorvatského města Slavonski Brod. Potřebují ale akreditaci. Srbové nově odvážejí migranty do města Šid, vzdáleného asi sedm kilometrů od hranice. Je zde vlakové nádraží. Odtud jezdí vlaky do Slavonského Brodu, kde je nový zimní tranzitní tábor. Poskytování humanitární pomoci se podle Vyležíkové v Šidu chopilo asi osm dalších nevládních organizací.

Dobrovolníci nyní na základně třídí zboží a dávají ho do pytlů

Uprchlíků mířících k hranicím mezi Srbskem a Chorvatskem je podle další z koordinátorek českých dobrovolníků Petry Quirke méně než v uplynulých dnech, zhruba tři tisíce. Minulý týden jich průměrně denně přicházelo přímo na hraniční přechod do Berkasova kolem pěti až šesti tisíc.

V zařízení ve Slavonském Brodu, které pojme až 5000 lidí, jsou podle chorvatského tisku vytápěné stany a sprchy a součástí tábora je také malá nemocnice a herna pro děti. Srbsko-chorvatskou hranicí procházejí právě ve velké míře rodiny s dětmi, polovinu běženců tvoří Syřané a Afghánci.

"Dobrovolníci nyní na základně třídí zboží a dávají ho do pytlů. Mohutně se uklízí, protože tam byl hrozný nepořádek poté, co tudy o víkendu prošlo 15 tisíc lidí. Je to docela dost práce," popsala situaci Quirke. Na místě je podle ní odhadem 50 metrů krychlových oblečení. Je zde také zdravotnický materiál a léky, které poskytla Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Akreditace českých lékařů, kteří chtějí jako dobrovolníci pomáhat na balkánské trase, se ale stále řeší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…