Český europoslanec Fajmon se kvůli OKD obrátil na Evropskou komisi

10. 4. 2014 10:50

Kauza privatizace OKD se opět dostane na stůl Evropské komise, kterou kvůli tomu interpeluje poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon (ODS). Do šesti týdnů musí unijní exekutiva odpovědět na otázky, zda byla privatizace OKD v souladu s evropským právem, zda a s jakým výsledkem ji komise šetřila a zda privatizace za netržní cenu není nepovolenou veřejnou podporou.

Český europoslanec  Fajmon se kvůli OKD obrátil na Evropskou komisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Fajmon

Komise se prodejem menšinového podílu OKD zabývala před několika lety, nejprve na základě podnětu společnosti Penta Finance z roku 2005 a pak poté, co se na ni v roce 2008 obrátilo sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ.

V závěrech, o kterých česká média informovala už v roce 2011, komise uvedla, že se o veřejnou podporu nejednalo a že prodejní cena podílu nebyla pod jeho tržní hodnotou.

Evropská komise měla podklady od právníků kupce

„Vím, že komise už jednou prodej OKD zkoumala. Ukázalo se ale, že přitom pracovala s podklady nikoli Ministerstva financí, ale s argumenty, které dodali právníci kupce," poznamenal k tomu nyní Fajmon. Domnívá se proto, že je dostatečně silný důvod pro nové přezkoumání.

Europoslanec připomněl, že z posledních mediálních informací plynou nápadně nevýhodné podmínky prodeje pro Českou republiku. „V kupní ceně nebyly údajně zohledněny ceny dceřiných firem, jelikož nebyly vůbec oceněny soudním znalcem," uvedl Fajmon. Výsledná cena privatizace státního podílu je proto podle něj nízká a neodpovídá tržnímu ocenění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…