Český ukrajinista: Netvrďte, že Ukrajina je fašistická. Napadlo ji Rusko a ona se musí bránit

6. 5. 2014 11:46

Zprávy o vzývání nacismu na Ukrajině jsou podle ukrajinisty Svobody průhlednou dezinformací zprostředkovanou ruským zpravodajstvím. „Každý soudný člověk musí vidět, kdo se tu chová jako fašista," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz David Svoboda.

Český ukrajinista: Netvrďte, že Ukrajina je fašistická. Napadlo ji Rusko a ona se musí bránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

„Již několik měsíců jsme svědky asymetrické války mezi Ruskem a Ukrajinou a stále se jen divíme, čekáme a utěšujeme se, že jde o nějakou hru. Podle všeho jde o nový typ války v Evropě, byť je v ní zatím mnohem více lží a dezinformací než obětí,“ říká v rozhovoru pro server Aktuálně.cz David Svoboda.

Ukrajinista je také přesvědčen, že byl nejvyšší čas, že se kyjevská vláda vzpamatovala a začala na východě země konat důrazněji. V situaci na Ukrajině prý Kyjev i Západ s Ruskem vlastně prohrávají. „Stále taháme za kratší konec provazu, protože agendu diktuje od samého počátku Moskva. Problémy začaly střelbou do lidí na Majdanu a pokračovaly vojenskou intervencí Ruska na Krymu. A opakuje se to teď i na východní Ukrajině,“ míní Svoboda.

„Napadená Ukrajina musí i nadále jednat podle zásady, že obrana je legitimní. Pro nás pak musí platit, že slabším se má pomáhat a nikoliv je pomlouvat a kibicovat,“ říká.

Ukrajina není fašistická

Anketa

Jaké řešení doporučujete v případě východní Ukrajiny?

hlasovalo: 31846 lidí

Podle ukrajinisty Svobody jsou tvrzení o neonacismu na Ukrajině jen dezinformační masáži. „Zprávy o vzývání nacismu jsou v těchto souvislostech průhlednou dezinformací zprostředkovanou ruským zpravodajstvím. Mluvíme tu sice o škváru, lidem je ale profesionálně naservírován. A možná to znepokojuje i vás, takže se na to ptáte,“ řekl Svoboda serveru Aktuálně.cz, když se ptal na pochod pořádaný ve Lvově k připomínce ukrajinského protisovětského boje a zúčastnilo se jej prý asi 300 lidí.

„Snad se ještě pamatujete na kauzu Matiční ulice před nějakými patnácti lety. V jedné ústecké ulici vznikla zeď a nebylo v silách českých politiků, aby Evropě vysvětlili, že nejde o projev apartheidu či rasismu. A Ukrajina nyní čelí témuž. Jen s tím rozdílem, že se nalézá ve válečném stavu s jednou z nejmocnějších zemí světa – Ruskem,“ konstatuje Svoboda.

„Přitom právě Rusko má `certifikát` v umění lhát. Měli bychom si uvědomit, že ruská zpravodajská agentura RIA Novosti, stejně jako většina ruských zpravodajských kanálů - s výjimkou několika málo opozičních - slouží přímo Kremlu. Běžně se uchylují k polopravdám a fotomontážím. Údajné hnědnutí Ukrajiny je v rozporu s fakty,“ vysvětluje znalec poměrů na Ukrajině.

Ten, kdo se nebrání, není ani hoden pomoci

Server Aktuálně.cz upozornil na to, že Kyjevu trvalo poměrně dlouho, než přistoupil k pokusu o řešení na východě Ukrajiny. „Kyjev řešil dlouho následující dilema: Když na východě tvrdě zasáhneme, může to napětí ještě více vyhrotit a Rusové přijdou. Na druhé straně se ukazuje - soudě i podle ruské invaze na Krym, že přílišná opatrnost vede na scestí. A od případné snahy pomoci to nakonec může odradit i západní země,“ říká Svoboda.

„Ten, kdo se v očích okolí nebrání, není ani hoden pomoci. Vůbec přitom nelze vyloučit, že Putin nakonec sílu použije; ovšem pokud si chce Ukrajina zachovat tvář, konat zkrátka musí,“ dodal.

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem dávno běží naplno, říká pro Aktuálně.cz ukrajinista David Svoboda. „Opravdu bojují proti Kyjevu občané Ukrajiny? Anebo jde o bojůvky řízené jiným státem?“ klade Svoboda řečnickou otázku. „V každém případě si ale ruský prezident Putin přeje, aby se poměry na Ukrajině zvrtly v něco podobného občanské válce a zemi to srazilo na kolena. Jde o velmi pečlivě řízený konflikt, financovaný a zásobovaný Kremlem.“

V závěru rozhovoru nabádá David Svoboda všechny, aby si byli vědomi výhod, kterých se nám dostává, například svobodný přístup k informacím.

„Nečtěme proto o Ukrajině výhradně z oficiálních ruských zdrojů. Válka samozřejmě nepřeje duševnímu zdraví. Říkám to proto, že Ukrajina je v tuto chvíli paradoxně až příliš zaměstnána tím, aby svět přesvědčila, že není fašistická! Jenomže každý soudný člověk musí vidět, kdo se tu chová jako fašista,“ zakončil rozhovor Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…