Čeští europoslanci bez cenzury, jak to opravdu chodí v europarlamentu: Není před volbami, takže můžu mluvit pravdu. Tamní hlasování...

24.10.2015 5:10 | Zprávy

Europoslanci Olga Sehnalová (ČSSD) a Evžen Tošenovský (ODS) popsali, jak to skutečně chodí v Evropském parlamentu. Všechno tam vlastně stojí na lobbování, avšak ne v pejorativním smyslu, jak to často chápeme v Česku. Jde o dlouhý vyjednávací proces, v němž je na každé legislativě odveden kus práce. Vůle voličů se i přes velké nasazení poslanců daří prosazovat jen obtížně. Jedna mladá žena kvůli tomuto prohlášení přišla o ideály. Kritiku si od europoslanců vysloužil i think-tank Evropské hodnoty.

Čeští europoslanci bez cenzury, jak to opravdu chodí v europarlamentu: Není před volbami, takže můžu  mluvit pravdu. Tamní hlasování...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Jak pracovali čeští europoslanci v uplynulém roce? Tuto otázku nastolil na Regionálním diskuzním fóru v Brně think-tank Evropské hodnoty, který akci pořádal ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu. Odpovídali na ni europoslanec Evžen Tošenovský (ODS), europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), Petr Kaniok z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Hokovský debatu zahájil tím, že současné české europoslance vychválil za jejich aktivitu. Jsou prý pracovitější než poslanci předchozí. Později se ukázalo, že jak Sehnalová, tak Tošenovský jeho úvahu rozbili. Tak, jak pracovitost europoslanců měří Evropské hodnoty, ji prý příliš měřit nelze. Leč nepředbíhejme.

"Musím říct, že jsme měli velkou radost," ocenil práci českých politiků v EP ředitel think-tanku. Analytikům se líbila jak docházka na jednání parlamentu, tak na jednání výborů a podvýborů zastupitelského tělesa. V sezení v europarlamentu obsadili Češi stříbrnou pozici, hned za Rakoušany. Vůbec nejpilnější byl poslanec Petr Ježek (ANO) s 99% účastí, nejslabší byl Jaromír Štětina (TOP 09) s 85 procenty. Pokud jde o docházku na výbory, Češi skončili třetí. Nejlepší z našich byl Stanislav Polčák a nejslabší předseda Svobodných Petr Mach, ten se zúčastnil asi třetiny jednání výborů, jichž je členem. Tady ovšem Hokovský připomněl, že předseda Svobodných vlastně jen plní předvolební slib voličům, kterým tvrdil, že nebude zbytečně vysedávat v europarlamentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

7:25 Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly

„Nesmí se zapomínat na oběti, které nám umožnily se vůbec narodit. Nesmí se zapomínat na ta strašná …