Čeští teenageři jsou nadprůměrní v testech finanční gramotnosti

09.07.2014 10:39

Patnáctiletí čeští žáci skončili v mezinárodním srovnání finanční gramotnosti PISA 2012 (Programme for International Student Assessment) na šestém místě z osmnácti zúčastněných zemí. Jejich průměrné skóre 513 bodů znamená nadprůměrný výsledek. Nejlepší znalosti prokázali žáci z čínské Šanghaje, jejichž průměr se vyšplhal na 603 bodů.

Čeští teenageři jsou nadprůměrní v testech finanční gramotnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Před Českem se umístily ještě vlámská část Belgie, Estonsko, Austrálie a Nový Zéland. Výsledky dnes v Paříži zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Celkem se průzkumu před dvěma lety zúčastnilo asi 29.000 žáků ze třinácti zemí OECD a pěti partnerských území, mezi nimi bylo i čínské velkoměsto Šanghaj. V Česku se do testování zapojilo 6535 žáků.

Češi překvapili vzhledem k tomu, jaké měli matematické znalosti

České děti překvapily vzhledem k tomu, jak v tomtéž testování PISA dopadly jejich matematické znalosti. Když pořadatelé průzkumu srovnávali výsledky obdobně úspěšných žáků v matematice a finanční gramotnosti, byly české děti na prvním místě žebříčku ve srovnání, kdo nejvýrazněji překonal očekávání dané výsledky v matematice.

Nejvyšší úroveň znalostí v průměru prokázalo 21,2 procenta testovaných, z českých dětí to bylo 22,5 procenta. Tito žáci dokázali řešit i nestandardní situace, prokázali znalost širšího finančního rámce a orientovali se například i v problematice daní. Ve vítězné Šanghaji jich bylo 63,5 procenta.

Naopak v nejhorší skupině zahrnující děti, které splnily maximálně základní úroveň, bylo v Česku 9,5 procenta testovaných. Například v Kolumbii, která měla nejhorší výsledky, to byla více než polovina. Průměr OECD byl 14,6 procenta.

V Česku je jedna z nejlepších dostupností výuky finanční gramotnosti

Průzkum ukázal, že v České republice je jedna z nejlepších dostupností výuky finanční gramotnosti ve školách. Dostávají se k ní přes čtyři pětiny žáků, což znamenalo druhé místo hned za Slovenskem. Průměr ze všech testovaných zemí byl přitom zhruba 52 procent.

Na rozdíl od obdobného testování matematických znalostí a čtenářské gramotnosti, v němž dosáhli lepších výsledků chlapci, nebyly u finanční gramotnosti v drtivé většině případů zaznamenány žádné výrazné genderové rozdíly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …