Chceme vzít do Česka štrasburskou slušnost, loučí se europoslanci

17.04.2014 13:48 | Zprávy

Poslední ze 76 zasedání je u konce a čeští europoslanci balí kufry na cestu ze Štrasburku. Někteří se sem již nevrátí, další se nechtějí s představou konce v evropské instituci opomíjené českými voliči smířit. Na jednom se ale shodují: Pokud by opustili Štrasburk nadobro a působili v Česku, bude jim chybět zdejší slušná atmosféra.

Chceme vzít do Česka štrasburskou slušnost, loučí se europoslanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Richard Falbr (ČSSD), šéf tripartity v Ústeckém kraji.

Vlasák bude v Česku postrádat korektní prostředí

Jedním z těch, kteří jsou na případný návrat do české politiky připraveni, je místopředseda europarlamentu Oldřich Vlasák, který je čtyřkou na kandidátce ODS, jejíž preference napovídají, že čtyři europoslanecké posty z 21 českých získá v květnových eurovolbách pouze při velmi příhodné konstelaci. „Jsem na to připraven. Mám tady obrovské množství kontaktů z titulu funkce místopředsedy, což by se dalo využít i při mém působení mimo europarlament," uvažoval o budoucnosti Vlasák. Na otázku, co by mu ze Štrasburku doma chybělo, odpověděl, že rozhodně ne věčné cestování, které musí mezi evropskými institucemi a domovem absolvovat. „Asi to kolegiální a korektní prostředí, tím se to tady liší od českého Parlamentu," řekl královéhradecký zastupitel Vlasák.

Také další z dlouholetých europoslanců Richard Falbr připustil, že atmosféra ve Štrasburku se mu zamlouvá více než ta z pražské Malé Strany. „Atmosféra v parlamentu je docela dobrá, nevede se tady taková ta zákopová válka jako u nás. Na druhou stranu tu poslanci nemají ani společenský život, který u nás je. A za tu dobu tady jsem přišel skoro o všechny přátele u nás, na které jsem neměl čas," vypočítal plusy a minusy desetiletého štrasburského působení politik, který má ze šestého místa kandidátky ČSSD slušnou šanci mandát obhájit.

Některé věci z europarlamentu by se podle něj stálo za to pokusit přenést i do českého zákonodárného sboru. „K vystoupení dostanete minutu nebo dvě a pak vám vypnou mikrofon. A také kázeň při hlasování: Když nepřijdeme hlasovat, tak nám seberou denní diety, takže parlament je při debatách prázdný, ale před hlasováním se naplní. Tyhle dvě věci bych zavedl v našem Parlamentu," řekl Falbr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

22:01 Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

Spisovatel Benjamin Kuras a docent Radim Valenčík v rozhovoru s Antonínem Dolákem hovořili o svých z…