Chcete vědět, jak může dopadnout Ukrajina? Potom se podívejte na činnost Putinových spojenců v této malé zemi

20.10.2015 20:02

Na vývoji politické situace v Moldavsku je podle novináře Marca Championa možné vypozorovat, jak může dosáhnout ruský prezident Vladimir Putin svých cílů na Ukrajině i bez pokračování války. Champion připomíná, že v Moldavsku trvá „zmrazený“ konflikt již od roku 1992 a nyní vše nasvědčuje tomu, že otěže moci převezmou proruské strany.

Chcete vědět, jak může dopadnout Ukrajina? Potom se podívejte na činnost Putinových spojenců v této malé zemi
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

„Stejně jako Ukrajina má také Moldavsko problémy se svojí identitou. Část obyvatel se považuje za Moldovany, ale další se cíti být spíš Rumuny. V obou zemích je politický systém značně zkorumpovaný. Minulý týden si na příkaz hlavního prokurátora přišli muži v černých lyžařských maskách přímo do parlamentu pro bývalého premiéra Vlada Filata, který je obviněn z účasti na bankovním podvodu ve výši jedné miliardy dolarů. Celý případ vyšel najevo již v listopadu loňského roku a vyvolal bouřlivou odezvu mezi veřejností. Lidé se utábořili v ulicích a protestovali proti neschopnosti vlády stíhat osoby obviněné z korupčního jednání,“ popisuje Champion události.

Korporátní šetření firmy Kroll ukázalo, že téměř všechny důkazní materiály prokazovaly vinu jistému Illanu Shorovi. Dodávka převážející tyto důkazy však byla údajně ukradena a veškeré materiály shořely. „Shor později tvrdil, že proti němu žádné důkazy neexistovaly a následně byl zvolen starostou v jednom městě nacházejícím se nedaleko hlavní metropole. Veškeré důkazy hovoří nyní o vině bývalého premiéra Filata, ovšem pochází právě ze Shorova svědectví a bankovních dokladů, které neshořely při zmíněné nehodě. Shor tvrdí, že Filat jej vydíral a chtěl po něm zaplatit 260 milionů dolarů. Ten obvinění odmítá, ale i kdyby to byla pravda, stále se nic neví o osudu zbývající tři čtvrtě miliardy dolarů,“ podivuje se Champion.

Champion dále uvádí, že občanská skupina zvaná Důstojnost a pravda následně zorganizovala hromadné demonstrace. Její příznivci podporují - jako ostatně většina Moldavanů - integraci s Evropskou unií. „Na rozdíl od Ukrajiny je však současná moldavská vláda proevropská, nejsou v ní zastoupeni komunisté a není nijak nakloněna Rusku. Pokud tedy protestující uspějí a vyvolají nové parlamentní volby, tak v nich pravděpodobně uspějí právě proruské politické strany,“ konstatuje Champion s tím, že pokud se nepodaří Ukrajině vyřešit korupci a její současná vláda bude zdiskreditována, čeká ji stejný osud. „Proevropské strany budou zbaveny moci a na jejich místo nastoupí extrémní pravice či strany nakloněné užší spolupráci s Ruskem. To by přesně vyhovovalo Putinovým zájmům,“ míní Champion.

Problémem pro hnutí občanského odporu Důstojnost a pravda podle něho také je, že skoncování s korupcí není v zájmu proevropských, ale ani proruských stran. „Jiná životaschopná politická síla však v zemi neexistuje. Expremiér Filat díky politické moci získal značné peníze. Naproti tomu také jménem země podepsal dohodou o přidružení Moldávie k EU a zajistil také obyvatelům země s EU bezvízový styk. To je také důvod, proč se úsilí proruských stran zaměřuje na jeho zničení. Moldavsko bylo poškozena mnoha svými bývalými politickými vůdci a také přísunem peněz z Ruska. Dle neziskové organizace bylo v Moldavsku mezi lety 2010 až 2014 „propráno“ dvacet miliard dolarů z ruských bank. Tato částka přitom odpovídá více než dvojnásobku HDP země,“ poukazuje Champion.

„Moldavsko muselo v důsledku obchodního embarga s Ruskem devalvovat svoji měnu o 25%, jeho pokladna je prázdná a v důsledku reforem požadovaných EU a MMF se prudce snižují vládní výdaje. To může způsobit zhroucení ekonomiky a diskreditaci vlády. Vládnoucí koalice přežije minimálně do jara příštího roku, protože podle zákona se případné volby nemohou konat v dřívějším termínu. Pokud k nim skutečně dojde, tak i podle největších optimistů zvítězí proruské strany. Jejich političtí vůdci by tak nadále udržovali při životě korupční systém. Pouze by peníze nasměrovali k jiným příjemcům. Ti už nyní hovoří o tom, že v případě převzetí moci se pokusí zrušit dohodu o přidružení k EU a naopak připojit zemi k Putinově Euroasijské unii. To by nemuselo vyhovovat většině Moldavanů a ti nejschopnější by odešli do zahraničí. Pro ruské politické představitele by to nicméně znamenalo jasný úspěch,“ uzavírá Champion.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…