Chovancovo ministerstvo se připravuje na možné obnovení kontrol hranic s Rakouskem, Slovenskem a Polskem

09.12.2015 6:03

Česká republika se v souvislosti s migrační krizí připravuje na případné obnovení hraničních kontrol. Ministerstvo vnitra na dnešním jednání Bezpečnostní rady státu předložilo analýzu situace na hranicích s Rakouskem, zpracuje i možnosti pro hranice s Polskem a Slovenskem. Po jednání to novinářům řekl ministr vnitra Milan Chovanec(ČSSD). Rada se zabývala také takzvaným protiteroristickým balíčkem, což jsou podle Chovance opatření, kvůli nimž by se musely měnit některé zákony. Dodal, že Česku aktuálně nehrozí teroristický útok.

Chovancovo ministerstvo se připravuje na možné obnovení kontrol hranic s Rakouskem, Slovenskem a Polskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Vnitro se v analýze zabývalo tím, jakou infrastrukturu by Česko mohlo pro hraniční kontroly využívat. Po vstupu do schengenského prostoru se totiž nepoužívané celnice zrušily a prodaly nebo pronajaly. "My jsme dostali za úkol zmapovat ty zbytky, které stát vlastní - to znamená pozemky, které by šlo využít jako kontrolní stanoviště," uvedl Chovanec. Vláda podle něj spíše uvažuje o využití mobilních přístřešků než o zpětném výkupu budov. Dodal, že na dnešním jednání se mluvilo o situaci na hranici s Rakouskem, u níž se předpokládá největší tlak v souvislosti s migrací. Ministerstvo nyní začne pracovat na analýze pro polskou a slovenskou hranici.

Tajemný protiteroristický balíček

Bezpečnostní rada státu se podle Chovance zabývala také protiteroristickým balíčkem opatření, jejichž zavedení by si vyžádalo i zásah do platných zákonů. K obsahu balíčku se podrobněji nevyjádřil.

Většina z více než dvouhodinové debaty byl věnována reakci České republiky na migrační vlnu a případné hrozbě teroristického útoku. Chovanec vyloučil, že by Česko bylo aktuálně ohroženo, přesto však do konce roku zůstanou v platnosti opatření, která vláda přijala po teroristických útocích v Paříži. "Nemáme jednu jedinou informaci o tom, že by se něco takového mělo stát," uvedl Chovanec. "Česká republika v současné době nemá vyšší bezpečnostní stupeň rizika," ujistil.

Předmětem jednání byla také první část bezpečnostního auditu, který ministru vnitru zadal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Chovanec informoval o tom, že jeho součástí je zavedení čtyř stupňů ohrožení. Systém bezpečnostních stupňů především jasně stanoví rozsah opatření, která stát zavádí. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou.

Vláda by měla o změně stupně rozhodovat na návrh Společné zpravodajské skupiny, která slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb. Za určitých okolností by mohl podle návrhu o zvýšení stupně rozhodnout ministr vnitra, vláda by potom ale musela jeho rozhodnutí do tří dnů potvrdit nebo stupeň zrušit.

Další část auditu podle Chovance předloží ministerstvo na příštím zasedání Bezpečností rady státu, které by se mělo konat v lednu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…