Chovanec a Pelikán budou sněmovně vyvětlovat, jak je to s kauzou exprimátora Svobody

31.03.2015 17:47

Sněmovna požádala ministry spravedlnosti a vnitra Roberta Pelikána (ANO) a Milana Chovance (ČSSD) o to, aby vysvětlili postup státního zastupitelství a policie ohledně žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Poslance pobouřilo to, že policie žádost stáhla. Stalo se tak potom, co mandátový a imunitní výbor Svobodovo vydání nedoporučil. Pelikán uvedl, že v případu zafungovaly kontrolní mechanismy.

Chovanec a Pelikán budou sněmovně vyvětlovat, jak je to s kauzou exprimátora Svobody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda

"Co se stalo, pokládám za naprosto bezprecedentní," řekl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Stejně se vyjádřila také předsedkyně výboru a Svobodova stranická kolegyně Miroslava Němcová. "Chceme znát pozadí," zdůraznila. Policie chtěla Svobodu stíhat kvůli uzavření dohody s advokátem a nynějším senátorem za Stranu zelených Václavem Láskou o prověrce smluv v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Ujednání Svoboda podepsal bez projednání v městské radě.

Kdo ponese odpovědnost, ptá se Kalousek

Pelikán uvedl, že každý, kdo je stíhaný a posléze se ukáže jeho nevina, je tím poškozen. K Svobodově případu řekl, že dohled shledal, že postup obvodního státního zastupitelství nebyl správný. "Právo tam nalezeno bylo," prohlásil ministr. Chovanec uvedl, že policie žádost o Svobodovo vydání stáhla na přímý pokyn státního zástupce. "Státní zástupce je pánem řízení," uvedl.

Předseda poslanců opozičních TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek chtěl vědět, kdo za záležitost ponese odpovědnost. Samotná policejní žádost je mimořádné poškození a někdy i zastavení politické kariéry, uvedl. Kalousek ale neprosadil svůj návrh, aby sněmovna požádala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o to, aby se Svobodovi veřejně omluvil.

Sám Svoboda uvedl, že jeho důvěryhodnost byla poškozena

Ve sněmovně se opět debatovalo o údajné nepřípustné kriminalizaci politiky. "Kriminalizovat někoho za politické rozhodnutí je opravdu špatně," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Stejně jako Kalousek volal po větší odpovědnosti orgánů v trestním řízení.

Místopředseda mandátového a imunitního výboru Jan Chvojka (ČSSD) soudí, že případy jako Svobodův by neměly být řešeny trestním oznámením, ale případně žalobou o náhradu škody. Sám Svoboda uvedl, že jeho důvěryhodnost byla poškozena. Člen výboru Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) navíc upozornil na to, že vyšetřování zastaveno nebylo a je možné, že policie pošle žádost o Svobodovo vydání znovu. Policie ho chtěla stíhat pro podezření z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…