Čína již má strategii proti terorismu. Byli jsme u toho, když jí představovali v Praze

07.09.2016 21:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Koridor „Pás a Stezka“, který inicioval čínský prezident Si Ťin-pching, by měl zlepšit hospodářskou prosperitu Eurasie. Vede nicméně přes velmi nestabilní území, tedy země jako Afghánistán, Irák, Sýrie a další. Právě zlepšení ekonomické situace těchto zemí by však mohlo zastavit růst radikalismu, snížit počet rekrutů Islámského státu a redukovat migraci do Evropy. Nad tím se vážně zamýšleli účastníci konference Iniciativa „Pás a Stezka“, například čínský generál Zhao Ning či bezpečnostní expert Miloš Balabán.

Čína již má strategii proti terorismu. Byli jsme u toho, když jí představovali v Praze
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na konferenci o čínské iniciativě Pás a stezka

„Islámský stát způsobuje nestabilitu obrovského území. Tři sta Číňanů za něj odjelo bojovat na Střední východ. Na konci srpna zaútočili teroristé bombou v autě na naše velvyslanectví v Kyrgyzstánu. Ostatně z této země údajně v řadách IS bojuje pět set lidí, z nichž čtyřicet už se vrátilo zpět,“ prohlásil zástupce ředitele Čínského institutu pro mezinárodní strategická studia a generál Zhao Ning. V podstatě tím začal poslední blok konference Iniciativa „Pás a Stezka“, která se konala v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze. Její závěr se totiž týkal bezpečnosti.

Čínská mise a základna

Jde o plán společného rozvoje z hlavy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten v roce 2013 navrhl během návštěv Kazachstánu a Indonésie vznik „Ekonomického pásu kolem Hedvábné stezky“ a „Námořní hedvábné stezky 21. století“, tedy „Pásu a Stezky“. Nicméně jde vlastně o koridor mezi železnicí a lodní cestou kolem jižní Asie. A právě ten koridor je pekelně neklidný, takže by se mohl naopak stát „noční můrou“ obchodníků a přepravců. Na to konto na konferenci debatovalo hned několik bezpečnostních expertů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…