Čínský tisk: Čína chce soudit tchajwanského špióna, jenž žil v ČR

13.10.2020 6:25

Čína se chystá postavit před soud Tchajwance, kterého bezpečnostní složky v zemi zadrželi loni v dubnu a jehož viní ze špionáže. Informoval o tom čínský státní deník Global Times.

Čínský tisk: Čína chce soudit tchajwanského špióna, jenž žil v ČR
Foto: Pixabay
Popisek: Čína

Muž podle něj působil jako výzkumný pracovník v Praze a ke špionáži se již přiznal. Tchaj-wan označil přiznání za vynucené a Čínu obvinil, že úmyslně poškozuje vzájemné vztahy, informovaly dnes agentury Reuters a DPA.

List Global Times informoval o údajném tchajwanském špiónovi v obsáhlém materiálu, podle agentury Reuters se muž objevil také v čínské státní televizi. Čcheng Jü-čchin (Cheng Yu-chin), který se narodil v roce 1977, podle čínských médií působil od roku 2004 v Praze, mimo jiné na Univerzitě Karlově. V roce 2015 založil institut s názvem The EU-China Economics & Politics Institute, který podle aktuálních informací na webových stránkách sídlí na pražském Ovocném trhu. Čcheng Jü-čchin je na webu uveden jako ředitel ústavu.

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. To se mu podle Global Times i podařilo. Čcheng se totiž údajně stal tchajwanským agentem s úkolem shromažďovat informace, rekrutovat agenty z řad čínských občanů a především „poškodit diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi“ včetně Česka.

Čcheng Jü-čchin, který je údajně členem tchajwanské vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), podle čínského státního listu navštívil v letech 2011 až 2013 jako akademický pracovník čtyřikrát pevninskou Čínu. Tchajwanským tajným službám údajně předával informace o lidech, se kterými se v zemi setkal.

Na počátku roku 2019 Čcheng podle čínského deníku šířil „nepodložené“ informace o tom, že Číňané žijící v Česku jsou „čínští špióni“. Údajnému tchajwanskému špiónovi se podle Global Times podařilo také infiltrovat čínské diplomatické kruhy v Česku a shromažďoval o jejich členech informace.

Čínské úřady zadržely Čchenga podle Global Times v dubnu 2019 v pevninské Číně kvůli podezření ze špionáže. Po 18 měsících ve vazbě má nyní stanout před soudem.

V přiznání, které bylo ale podle tchajwanských úřadů vynucené, Čcheng uvedl, že v Praze založil institut, aby mohl „navštěvovat mezinárodní konference, a sbírat tak více zpravodajských dat“. Dále řekl, že si je vědom, že to, co udělal, pevninskou Čínu „poškodilo“.

Podle agentury Reuters Tchajwancovo přiznání vysílala v pondělí pozdě večer čínská státní televize. Už v neděli podle ní přenášela přiznání jiného údajného tchajwanského špióna, který se měl zapojit do protestů v Hongkongu.

Podle agentury DPA se proti zprávě čínských médií o údajném špiónovi působícím v Praze Tchaj-wan ostře ohradil. Čchengovo přiznání označil za vynucené. Čína se podle Tchaj-peje úmyslně snaží poškodit vzájemné vztahy.

Bývalý předseda tchajwanské Demokratické pokrokové strany Čcho Jung-tchaj, pro kterého Čcheng podle čínských médií na Tchaj-wanu pracoval jako asistent, na Facebooku napsal, že muže vůbec nezná.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy mezi Tchaj-wanem a Českem se letos staly předmětem zájmu kvůli cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) do této ostrovní země. Proti návštěvě Tchaj-wanu ostře protestovala Čína, Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

281 miliard za zelené zdroje. Nenasytné Německo. Sabotáž z EU. Nad fakturou za elektřinu

13:20 281 miliard za zelené zdroje. Nenasytné Německo. Sabotáž z EU. Nad fakturou za elektřinu

Investice do naší sítě tak, aby unesla zelené obnovitelné zdroje, budou do roku 2030 činit 281 milia…