Církev se pustila do podnikání. Její funkcionář, otec místopředsedy TOP 09, vypráví, jak dojednával byznys s Láďou Štaidlem

16.12.2014 9:09

Církev se snaží vymyslet, jak co nejefektivněji hospodařit s majetkem, který je jí v rámci restituce postupně vracen. Hlavním cílem dnes prý je nastavit ekonomiku tak, aby za dvacet osm let, až skončí státní příspěvky, byla církev soběstačná.

Církev se pustila do podnikání. Její funkcionář, otec místopředsedy TOP 09, vypráví, jak dojednával byznys s Láďou Štaidlem
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek

Podle Hospodářských novin se zejména některé politické strany ujaly výkladu o chamtivých prelátech a žádají, aby peníze, které dostanou, musely církve investovat do oprav památek. „Jenomže to nemůžeme udělat. Nejdřív musíme investovat, abychom za třicet let měli z čeho fungovat,“ namítá František Radkovský, dosluhující plzeňský biskup.

A již se prý začínají objevovat nápady. „Potřebujeme kombinaci sociálního projektu s něčím, co dává dlouhodobý smysl udržitelnosti, a investice se vrátí,“ říká Tomáš Holub, generální sekretář České biskuské konference. Katolická církev již oslovila vládu s tím, že se chce podílet na přípravě zákona o sociálním bydlení. Vláda s tím vyslovila souhlas, což církevní hodnostáře potěšilo, protože doposud se prý Sobotkův kabinet jako příliš spolehlivý partner nechoval. Jistou garancí pro církve byla podle HN pouze vládní KDU-ČSL.

Druhou fází církevního podnikání mají být výrobní podniky. V tom se chce katolická církev inspirovat v Německu, kde farnosti provozují například pivovary. Zatím se jedná spíše o partikulární projekty, například novodvorští mniši vyrábějí podle originálních postupů hořčice. Větší úspěch mají církevní firmy v obchodě, například v Plzni prý provozují celkem tři prodejny italských lahůdek.

Kromě toho se církve snaží šetřit na provozu a hledat strategické partnery. To však dělají již delší dobu, bez ohledu na restituce. Například Karel Ženíšek, ředitel plzeňského Saleziánského střediska mládeže a otec místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška, přišel s konceptem materiálního sponzoringu. „Jednal jsem třeba s Ladislavem Štaidlem, který zrestituoval část Západočeských cihelen. Dvacet minut jsem si s ním povídal o hudbě a nakonec jsme získali cihly za půl milionu,“ vypráví Ženíšek.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…