Česká národní banka nadále oslabuje českou korunu a uměle ji drží na kurzu 27 korun za euro. Jen letos na to banka vydala stovky miliard korun. Podle Seidlera už to centrální banka nemusela dělat, protože naše ekonomická situace byla v poslední době příznivá. „Podle mého názoru ten kurzový závazek už trochu přesluhuje. Podle mě mohl bezpečně skončit v polovině roku 2016,“ konstatoval hlavní ekonom ING Bank.
Už jsme skoro na úrovni Švýcarska
Holub oponoval, že se ČNB stále obávala příliš nízké inflace. „Ta se po většinu roku pohybovala blízko nuly. Kdyby došlo k posílení koruny, tak bychom se mohli dostat i pod nulu,“ varoval pracovník ČNB. Připomněl také, že české hospodářství v loňském roce zpomalilo, protože koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL se tolik nedařilo v čerpání evropských dotací.
Pokud ČNB skončí s oslabováním koruny až teď, nestane se nic dramatického. „Myslíme si, že česká ekonomika dobře využívá své výrobní kapacity, ale přehřátá není. Stejně tak na trhu práce je vidět určité napětí, ale nijak dramatické to není. Růst mezd také odpovídá tomu, co jsme předpokládali,“ pochvaloval si Holub. Až ČNB přestane s oslabováním koruny, tak kurz koruny bude kolísat víc, než jsme teď zvyklí. Tu bude koruna slabší, tu bude silnější. ČNB však hodlá využít svých kompetencí k tomu, aby příliš silné výkyvy na jednu či druhou stranu tlumila.
Kundra k tématu doplnil, že útraty České národní banky za oslabování koruny nepředstavují z ekonomického hlediska až takový problém. Myslí si to i navzdory tomu, že se v součtu bavíme o 1 bilionu a 400 miliardách korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp