Člen NATO napaden! Na takovou situaci budou nacvičovat síly velmi rychlé reakce Aliance

28.08.2015 13:44

Síly velmi rychlé reakce NATO budou v druhé polovině září cvičit v německém Wildfleckenu, zapojí se do něj i Češi. Cílem cvičení bude naplánovat a provést operaci podle článku 5 Washingtonské smlouvy, tedy pomoc napadenému členu NATO. Armáda o tom informovala na svých webových stránkách.

Člen NATO napaden! Na takovou situaci budou nacvičovat síly velmi rychlé reakce Aliance
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Cvičení Strong Sword se uskuteční od 14. září do 2. října. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce se ho zúčastní asi 2000 vojáků, česká armáda do něj pošle 200 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce. Kromě Čechů se do cvičení, které chce prověřit připravenost aliančních jednotek Sil rychlé reakce a Sil velmi rychlé reakce, zapojí i vojáci z Německa, Nizozemska a Norska.

Podle velitele 4. brigády rychlého nasazení Miroslava Hlaváče půjde o velitelsko-štábní cvičení. Cílem je kromě procvičení operace na pomoc spojenci udržení schopností a sladění jednotek, které jsou vyčleněny pro Síly rychlé reakce a Síly velmi rychlé reakce. „Jedním z cílů je zdokonalit štáb 4. brigádního úkolového uskupení a štáby přímo podřízených útvarů v plánování a řízení boje střední a vysoké intenzity v mezinárodním prostředí a vedení operací proti hybridnímu nepříteli,“ poznamenal Hlaváč. 

Na vzniku několikatisícového „hrotového“ uskupení sil velmi rychlé reakce, které je součástí sil rychlé reakce NATO, se státy aliance dohodly na summitu v Newportu loni v září. Podnětem k tomu byla ruská anexe Krymu i „hybridní válka“, kterou podle západních zemí Moskva vede na východě Ukrajiny. Tyto síly by měly být připraveny k nasazení do dvou dnů. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…