Člověk od Sorose napsal knihu o migraci. Asi tušíte, jak vás v ní označují

30.10.2017 9:20

Vlivný americký server The Atlantic publikuje rozhovor s americkým publicistou židovského původu a spolupracovníkem Open Society Foundations George Sorose Sashou Polakowem-Suranskym, který se týká jeho nové knihy o migraci. Autor v ní mimo jiné varuje před narůstající nenávistí vůči muslimským migrantům, která připomíná nenávist vůči Židům ve 30. letech minulého století.

Člověk od Sorose napsal knihu o migraci. Asi tušíte, jak vás v ní označují
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mezi uprchlíky jsou desítky žen

Ačkoli je Suransky sám židovského původu, přesto se domnívá, že současná rétorika některých politiků směřovaná vůči muslimským migrantům je podobná té, která v německé společnosti rezonovala ve 30. letech vůči Židům. „Také dnes se snaží mnoho politiků šířit strach a nenávist vůči muslimským migrantům. Společně s nesmyslným tvrzením, že jejich integrace nemůže fungovat. Na voliče to asi působí, ale neodráží to realitu.“

Anketa

Znepokojuje vás zdravotní stav prezidenta Zemana?

21%
79%
hlasovalo: 8490 lidí

Suransky ve své knize „Go Back to Where You Came from: The Backlash Against Immigration and the Fate of Western Democracy“ v podstatě opakuje stejné teze jako americký miliardář maďarského původu George Soros, který horuje pro neomezené příjímání migrantů ze zemí Blízkého východu a Afriky. Ostatně autor knihy minimálně od roku 2015 se Sorosovou Open Society Foundations spolupracuje a po jeho vzoru je také značně kritický vůči Izraeli.

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.

O tom ostatně svědčí i jeho kniha „The Unspoken Alliance: Israel's Secret Relationship with Apartheid South Africa“, kterou Suransky vydal před sedmi lety. „Existují lidé, kteří poukazují na nekontrolované přistěhovalectví, jež podle jejich názoru snižuje na minimum šanci na integraci a lidé, kteří tvrdí, že migranti se vůbec nechtějí stát součástí naší civilizace. Ve skutečnosti se ti lidé od sebe často neliší. A je to dobře vidět hlavně v Evropě, ale i v USA.“

Suransky zmiňuje Francii a Národní frontu Marine Le Penové. „Jejímu týmu se geniálně podařilo odsát voliče levicovým stranám. Národní fronta vystupuje jako ochránce sociálních práv, a stala se tak atraktivní i pro mnoho voličů z dělnické třídy. V kampani byla znatelná míra xenofobie a úspěch se dostavil. Něco podobného se děje také uvnitř Republikánské strany, kterou do jisté míry ovládli populisté, a díky tomu mohl slavit úspěchy Donald Trump,“ míní Suransky.

Stejně negativně jako k Le Penové se staví Suransky k Geertu Wildersovi. „Když jsem začal psát svoji knihu, vážně jsem se obával, že by mohla Wildersova Strana pro svobodu zvítězit v nizozemských parlamentních volbách. Nicméně i v případě Le Penové vlastně není důležité, jestli vyhrála. Dost na tom, že se ideje extrémní pravice dostávají do mainstreamu a ovlivňují veřejnou diskuzi. Nejhorší je to v tomto směru nyní v Polsku a Maďarsku,“ míní Suransky.


 

reklama

autor: pro

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…