Co bude s komunisty po ztrátě Ransdorfa? Komentátor jim nevěští nic dobrého

23. 1. 2016 9:16

Na včera zemřelého komunistického europoslance zavzpomínal také komentátor Hospodářských novin Petr Fischer. Domnívá se, že čeští komunisté kvůli Ransdorfově smrti sice nezmizí ze scény, jejich potenciál je však ještě o mnoho slabší než dříve. Fischerovo zamyšlení nad úmrtím Ransdorfa zveřejnil web ihned.cz a také sesterský server aktuálně.cz.

Co bude s komunisty po ztrátě Ransdorfa? Komentátor jim nevěští nic dobrého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf

Podle Fischera byl Ransdorf až mystickou postavou. Na začátku 90. let vyučoval na pražské Filozofické fakultě. „Komunista, který tu učil, nepráskal, citoval zpaměti v několika jazycích, dokázal kriticky přemýšlet o své ideologii, jakkoliv nikdy nebyl ochoten ji opustit. Nikoli snad z marketingových, politických kariérních důvodů, nýbrž kvůli něčemu tak pofidérnímu, jako je přesvědčení,“ píše Fischer.

  • Celý text je ZDE

A vzpomíná, že setkání s Ransdorfem bylo v jistém smyslu fascinující. „Ve sněmovně plamenný řečník ve stylu Miloše Zemana, citující klasiky, na rozdíl od Zemana většinou přesně. V rozhovoru v soukromí zírající většinou do neznáma, jako by chtěl odpověď přečíst z nějaké knihy – to ta jeho fotografická paměť. Ale také demagogický, často lepší analytik než syntetik, což se mimo jiné projevovalo nejen v jeho knihách – ta nejslavnější, Nové čtení Marxe, je plná zajímavých postřehů a poznatků, ale chybějí jí řád, struktura, cíl, ba i smysl – ale i v jeho politické činnosti,“ uvádí komentátor.

Myslí si, že Ransdorf byl na české poměry nestandardním komunistou a s jeho odchodem definitivně z KSČM mizí teoretická touha brát politiku i jako prostor k aplikaci a zkoumání sociálních věd. „Zůstávají ryzí pragma, účelovost, mocenská utilitarita,“ domnívá se.

„Čeští komunisté jistě kvůli Ransdorfově smrti nezmizí ze scény. Jejich potenciál je však ještě o mnoho slabší než dříve,“ uzavírá komentátor Fischer své zamyšlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do  křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

15:23 Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

Stanislavu Štechovi se jen pár dní po nástupu do čela ministerstva školství podařilo popudit proti s…