Na špatné zacházení se seniory upozornila ombudsmanka Anna Šabatová a její spolupracovníci. Jde o zařízení, která stojí na pomezí zdravotních a sociálních zařízení, přičemž využívají legislativních mezer k tomu, že nemusí plnit některé standardy. Registrované domovy přitom musejí splňovat velmi přísná ustanovení zákona.
Orgány máme, ale neřeší to
"Na díru v zákoně jsme dlouhá léta upozorňovali a jsme rádi, že se toho ujala paní ombudsmanka," poznamenala hned na úvod primářka. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ale brání, že případné udělení pokuty nemusí mnoho řešit. A jestliže bude zařízení zavřeno, kam půjdou senioři, kteří tam žili? Podle primářky vůbec není pravda, že by se ve všech zařízeních muselo zdlouhavě čekat. "Co nejvíc chybí, jsou takzvané terénní služby, které v mnoha regionech nejsou vůbec," podotkla Holmerová.
Další problém tkví v tom, že Česká republika má celou řadu orgánů, které by se nedostatečnými službami pro seniory mohly zabývat, ale tyto nejsou dostatečně vyprofilované. Podle Holmerové by přitom měly kontrolovat konkrétní věci, jaké tam je prostředí, jaký tam je personál, jak se podávají léky a podobně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp