Co se dnes děje ve vládě, to je pokrytectví a populismus, zahřmělo z Lán. Pak se prezident Zeman pustil do Slovenska za trik s imigranty

21. 9. 2017 21:26

Prezident Miloš Zeman odpočívá v současné době na zámku v Lánech, kam se vrátil v noci ze Spojených států. Zde se zúčastnil Valného shromáždění OSN. Hned po návratu tak své dojmy sdělil na TV Barrandov Jaromíru Soukupovi v pravidelném pořadu Týden s prezidentem.

Co se dnes děje ve vládě, to je pokrytectví a populismus, zahřmělo z Lán. Pak se prezident Zeman pustil do Slovenska za trik s imigranty
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

„Zastávám názor, že každá organizace je tak kvalitní nebo nekvalitní, jak kvalitní je její vedoucí osobnost. A předchozí generální tajemník Pan Ki-mun byl velmi milý člověk. Jeho oblíbené téma byly klimatické změny. A já jsem mu jednou říkal: Pane generální tajemníku, je terorismus a vy se zabýváte globálním oteplováním. Nyní nastoupila silná osobnost António Guterres a první věc, kterou udělal, bylo zřízení Úřadu o boji proti terorismu. Dokonce riskoval a do jeho čela jmenoval Rusa Voronkova. Myslím, že tyto dva kroky jsou velmi pozitivní a OSN může získat novou dynamiku,“ řekl Zeman k Valnému shromáždění OSN. 

Své prezident také sdělil k situaci na Korejském poloostrově. „Jsem asi poslední, kdo by choval sympatie ke Kim Čong-unovi. Na druhou stranu představa amerického prezidenta Donalda Trumpa zničit Koreu znamená zničit velké množství obyvatelstva. A je velké riziko, že Severní Korea má na dostřel Soul, hlavní město Jižní Koreje. Takže to není úplně nejlepší nápad,“ sdělil jasně Zeman, jenž se v New Yorku setkal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. 

„Severní Korea raket tak moc nemá, a pokud nemá, vybuchují hned na odpalovací rampě. A nevěřím tomu, že by byla raketami vybavena do té míry, že by byl Kim Čong-un nazýván rakeťákem,“ podotkl dále Zeman.

K projevu Andreje Kisky na půdě OSN uvedl, že s ním nesouhlasí, ale že jej respektuje. Zmínil pak názor Kisky, který říká, že máme přijímat migranty. „Kdyby nešlo o muslimské migranty, tak s ním i souhlasím. Jde-li o muslimskou migraci, jde o neslučitelnost kultur,“ dodal.

K migrační krizi na Slovensku pak sdělil následující. „Slovensko udělalo takový zajímavý trik, kdy oznámilo přijetí 16 migrantů. Tím se vykoupilo a stalo se premiantem. Přitom my jsme také přijali migranty z Iráku, ale všichni utekli do Německa,“ poznamenal prezident. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Soukup pak přešel ke konci Petra Pavla ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. Přispělo jeho působení k něčemu? „Myslím, že ano. Soudím lidi podle jejich životního příběhu. Generál Petr Pavel v době konfliktu na Balkáně zachránil obklíčenou francouzskou jednotku. A to s nasazením vlastního života. A to se cení,“ řekl jasně Zeman.

Řeč pak byla i o vyzbrojování české armády. „Platí, že generálové se vždy připravují na minulou válku. To platilo za první světové války, za druhé světové války, vzpomeňte si, jak bylo obtížné prosadit tankové jednotky, a platí to i teď. Když nyní čtu strukturu investic nebo akvizic, tak si někdy říkám, jestli konkrétní druhy techniky nepatří spíše do druhé světové války. Neustále naléhám na to, aby armáda byla vyzbrojena alespoň pozorovacími drony,“ sdělil jasně Zeman. A zmínil také svou velkou podporu aktivních záloh. 

O naší zemi si pak Zeman myslí, že je bezpečná. „Jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě, dokonce jsme bezpečnější než Švýcarsko. Kriminalita u nás mírně klesá,“ dodal a pochválil za to policii. „Bohužel ty velké, zejména ekonomické kauzy, se jí nedaří,“ zmínil pak příklad OKD či kauzy Opencard.

Své pak Zeman řekl i ke koncepci rodinné politiky, kterou nyní přijala vláda. „Rodinná politika existovat má,“ sdělil Zeman s tím, že by se však neměla koncepce rodinné politiky prezentovat před volbami tak, jak se nyní děje. „Rodinnou politiku jistě potřebujeme, a to zejména v situaci, kdy mnohé skupiny prosazují svoji odlišnost. To, co se nyní děje na vládě, je populismus a pokrytectví,“ podotkl.

„Když jsem byl na chalupě na Vysočině, dostával jsem do schránky letáky o předváděcích akcích. Nikdy jsem tam nejel a říkal jsem, že jen blbec může naletět. Šmejdi však zneužívali důvěřivosti lidí,“ podotkl pak Zeman k dalšímu problému české společnosti – ochraně spotřebitelů. Tu by povýšil na podobnou úroveň, jakou má organizace na jejich ochranu v Rakousku. „Vybudujme silnou, vlivnou organizaci,“ řekl jasně. 

Zeman se rovněž vyjádřil k zamítnutému odvolání somálské dívky, které nebyla umožněna studia na zdravotnické škole, pokud by nosila hidžáb. „Mně především zarazilo, že ta dívka se vůbec neobtěžovala dostavit k soudu. Já bych to nazval pohrdání soudem. Plně sdílím názor soudu, že v sekulárním školství je nošení ostentativních náboženských symbolů spíše provokací. A ve škole se provokovat nemá,“ sdělil Zeman.

Následně se hlava státu vyjádřila i ke sporu o Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. „Naprosto chápu historickou konotaci, když se říká, že Mariánský sloup není oslavou vítězství na Bílé hoře, ale oslavou vítězství nad Švédy. Dobře, Panna Maria vítězná. Když se podíváte na Staroměstské náměstí, tak to potřebuje nějakou vertikální dominantu, která se hodí k charakteru toho náměstí. Je jedno, zda to bude Mariánský sloup nebo cokoli jiného. Obdivuji Mistra Jana Husa, ale ta Šalounova socha Husa se na Staroměstské náměstí vůbec nehodí. A víte proč? Protože je horizontální,“ řekl podle svých slov kacířskou myšlenku. 

Závěrem se pak Zeman vyjádřil ke svému ocenění Bojovník za svobodu, které obdržel začátkem týdne v New Yorku. „Cítíte se jako bojovník za svobodu?“ zeptal se Zemana Soukup. „Cítím se jako člověk, který podporuje stát Izrael, a já toto ocenění chápu jako ocenění České republiky, protože je z těch zemí, které podporují Izrael, první v Evropě a druhá za Spojenými státy. A to je krásný výsledek. Podporuji Izrael dlouhodobě. Izrael je demokratická země obklopená islámským terorismem, který ji chce zničit. A proto je nutné takové zemi pomáhat,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

7:31 Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

103 hlasů by mohla mít případná koalice dvou nejúspěšnějších stran skončených sněmovních voleb – hnu…