Co zlého prý dělá Vladimir Putin v Evropě: Podporuje extremisty a chce nám vzít víru v demokracii. Líbí se hlavně xenofobům a ohrožuje naše hodnoty

03.12.2015 15:05

Pět způsobů, jaké prý ruský prezident Vladimir Putin používá k rozkladu svobodné demokratické společnosti, popisuje článek v listu The Huffington Post Deutschland. Český překlad přinesl web Honzovykomentare.wordpress.com.

Co zlého prý dělá Vladimir Putin v Evropě: Podporuje extremisty a chce nám vzít víru v demokracii. Líbí se hlavně xenofobům a ohrožuje naše hodnoty
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Prvním způsobem je prý to, že Putin dlouhé roky podporuje nacionalistická hnutí v Evropě. Prominentním příkladem má být maďarský premiér Viktor Orbán. Ještě v roce 2007 Orbán, tehdy ještě jako předák opozice, řekl, že sílící Rusko „představuje ohrožení Evropské unie“. V současnosti prý chce Orbán svou zemi otevřít Východu. V souladu s tím má být i Orbánova přestavba maďarského státu na autoritářský režim dle ruského prototypu.

Celý text je ZDE

Nejznámějším příkladem je ale francouzská Národní fronta. Strana Marine Le Penové si koncem roku 2014 půjčila celkem 9 milionů eur u První česko-ruské banky. BIS a ÚZSI (Ústav pro zahraniční styky a informace) dokonce vyslovily podezření, že Evropsko-ruská banka a První česko-ruská banka mohou mít úzké vazby na ruské tajné služby nebo na organizovaný zločin. Šéfem První česko-ruské banky je Roman Popov, blízký Putinův důvěrník.

Kdo chce účinně nasadit propagandu, musí zpochybnit důvěru lidí v to, co čtou

Druhým způsobem je prý Putinova propaganda, která nám údajně chce vzít víru v demokracii. Propaganda dnes již nefunguje jako v dobách našich dědů. To prý mnoho kritiků, co stále mluví o „gleichschaltovaných“ médiích, nebo o „mainstreamových médiích“, nepochopilo. S nástupem internetu před 20 lety totiž monopol velkých vydavatelství a vysílačů skončil.

Kdo chce dnes účinně nasadit propagandu jako zbraň, musí prý zpochybnit důvěru lidí v to, co čtou, vidí a slyší. „Pokud se všichni navzájem budeme považovat za lháře, ztrácí demokracie schopnost svobodné výměny názorů. V tajných službách se tato technika nazývá ‚rozvratem‘,“ vysvětluje list.

Že ruská protiliberální politika najde zastání u CSU, s tím počítal málokdo

Za třetí je prý Putinův režim sexy pro ty, kdo nejsou otevřeni světu. „Demokracie má v očích nacionalistů, xenofobů a pravicových esoteriků mnoho chyb. Největší z nich: demokracie jsou svobodné společnosti. Jsou otevřeny idejím, konceptům a zpravidla i přistěhovalcům,“ tvrdí list s tím, že současné Rusko je toho pravým opakem. „Když jde o tzv. ‚zájmy státu‘, s lidskými právy se tam příliš nepářou. Média se ovládají z Kremlu, války se vedou bez mandátu OSN. A kdo kritizuje příliš hlasitě, musí počítat s tím, že přijde o život,“ upozorňuje list.

Za čtvrté si ruský prezident může blahopřát, že má tolik nedobrovolných pomocníků. List přiznává, že současné protiuprchlické protesty nevyvolal sám Putin. Mají více důvodů. „Například selhání německého státu při zvládání tohoto nelehkého úkolu. Nebo desítky let chybějící diskurz o přistěhovalecké politice, kde se pořád ještě debatuje o přísném rozdělení na ‚užitečné‘ a ‚neužitečné‘ migranty. Ale že ruská autokratická a protiliberální politika najde zastání dokonce u bývalých veteránů studené války z CSU, s tím asi opravdu nepočítal nikdo,“ přiznává list.

Pokud budou lidé svou frustraci ventilovat tímto způsobem, je Německo v ohrožení

Noviny tvrdí, že bylo už dost hloupé to, když Horst Seehofer, předseda strany a ministerský předseda Bavorska, pozval maďarského premiéra Viktora Orbána na podzimní zasedání CSU. Zároveň to bylo gesto posvěcení kontroverzní maďarské politiky. Seehofer tím však navíc legitimizoval tzv. „řízenou demokracii“ podle ruského vzoru.

Za páté prý jde v této válce o nás a o naše hodnoty. „V Lipsku, Plavnu, Míšni a jinde vycházejí lidé do ulic a demonstrují proti spolkové vládě, kterou označují za ‚totalitní‘ – byť jim nikdo nebrání demonstrovat. Veřejnoprávní televize je nazývána ‚lžimédiem‘ – i když nedělá nic jiného, než že ukazuje lidi, kteří skandují ‚Lžimédia!‘. A v Drážďanech, v hlavním městě Saska s podílem muslimské populace 0,1 %, jsou lidé skálopevně přesvědčeni, že jim hrozí islamizace,“ píše list ironicky s tím, že pokud budou lidé svou frustraci ventilovat tímto zcestným způsobem, je Německo opravdu v ohrožení. „Tím třetím, kdo se v pozadí směje, je totiž Vladimír Putin,“ dodal The Huffington Post Deutschland.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…