Cože? Babiš roztrhal Radka Pokorného a dupl do tématu ,,ČEZ a Sobotka"

14. 9. 2017 7:33

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se v rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil nejen ke svému vydání k trestnímu stíhání, ale také zabrousil na led kolem energetického gigantu ČEZ. Jeho slova byla v tomto ohledu poměrně ostrá.

Cože? Babiš roztrhal Radka Pokorného a dupl do tématu ,,ČEZ a Sobotka"
Foto: repro ČT
Popisek: Andrej Babiš ve sněmovně

Babiš se úvodem rozhovoru ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana, jenž v minulých dnech uvedl, že by jej jmenoval premiérem, i kdyby byl ve vazbě. „Jak na to pan prezident přišel, že bych měl být ve vazbě?“ rozzlobil se Babiš. „Moji političtí soupeři by si to určitě přáli, ale zrovna jsem si tu četl o případu paní starostky Palkovské, která je velice šikovná a deset let bojuje za obchvat Třince. Bylo na ni podáno trestní oznámení, potom se to odložilo a zjistilo se, že postupovala s péčí řádného hospodáře. Ústavní soud teď řekl, že trestní oznámení nelze zneužívat v politickém boji. To samé platí i pro případ Čapího hnízda. Je to jednoznačně načasované,“ zopakoval Babiš. Dodal však, že slov prezidenta si jinak samozřejmě váží. 

To, že by měl jít do vězení, si Babiš nepřipouští. Podle svých slov má čisté svědomí. „Nic jsem neukradl, nic jsem nezneužil, žádný podvod to nebyl. Kdo koho podvedl? Komu vznikla škoda? Je tam těch padesát milionů? Jsou tam! Je tam dokonce 930 milionů a je tam zaměstnáno 68 lidí. Byla u toho nějaká korupce? Nebyla! Vyšetřila něco Evropská unie? Nevyšetřila. Proč na závěry tohoto vyšetřování nepočkala policie? Je to jednoznačně ovlivnění voleb,“ rozčílil se. 

Anketa

Věříte, že se Juncker zasadí o to, abychom měli stejně kvalitní potraviny jako Západ?

2%
98%
hlasovalo: 9604 lidí

Následně se vyjádřil také k roli společnosti ČEZ v české politice. Podle Babišových slov byl vždy ČEZ státem ve státě. „Na červnové valné hromadě v roce 2014, když jsme se tam koaličně nominovali, jsem měl pocit, že pan premiér skoro skočí z okna nebo rozbije koalici, pokud v ČEZ neudrží vliv svých kamarádů. I načasování mého vyhazovu z vlády může souviset s valnou hromadou ČEZ v červnu 2017, kdy přicházely různé dotazy, zda budeme provádět nějaké personální změny. Ptal se mě na to i pan premiér, který se mě za celou dobu našeho vládnutí ptal dvakrát na ČEZ, jednou na nějakou agenturu, které jsme zrušili smlouvu pro nadbytečnost, a jednou na leteckou záchrannou službu. Ochrana stávajících manažerů ČEZ pro něj byla jasnou prioritou,“ zmínil Babiš s tím, že když jej pak premiér Sobotka (ČSSD) vyhodil z vlády, tak ČEZ nadiktoval vládě, jak má na valné hromadě hlasovat ministr financí Pilný. Podle názoru Babiše je Sobotka loutkou společnosti ČEZ.

Babiš se pak obul i do Radka Pokorného, jenž je advokátem a blízkým spolupracovníkem Bohuslava Sobotky. „Pan Pokorný hlavně vždycky pracuje pro firmy, které jdou proti českému státu. Teď SŽDC prohrála spor se společností ČEZ, musíme ze státního rozpočtu dodatečně vydat 1,3 miliardy korun,“ zmínil Babiš a dodal, že Pokorný je hlavním kmotrem premiéra. „Dlouhodobě ho ovládá, má na něj vliv a dělá si své kšefty,“ dodal Babiš a popřel, že by se on někdy s Pokorným přátelil. „Byl to obchodní vztah,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…