CzechInvest loni zprostředkoval investice za 45 miliard Kč

26.02.2016 12:18

Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě téměř 45 miliard korun. Je to téměř o polovinu meziročně méně. Díky investicím má vzniknout 14.040 nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti – Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně přibylo investorů, kteří nežádají o státní pobídky. Nejvíc v ČR loni investovaly americké firmy. Údaje ČTK poskytl CzechInvest.

CzechInvest loni zprostředkoval investice za 45 miliard Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Lákání investorů do ČR podle agentury znesnadňuje předloňské snížení míry podpory investic. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory snížena ze 40 na 25 procent. Rok 2014 byl z hlediska výše investic mimořádný. Investoři, ve snaze využít výhodnějších podmínek, v tuzemsku proinvestovali téměř 87 miliard korun.

Loni stoupl počet nových investičních projektů oproti expanzím stávajících podniků. „Investoři mají vůli investovat i přes významný pokles investiční podpory – v roce 2015 nežádalo o investiční pobídky přes 30 procent projektů, v roce 2014 to bylo pouze necelých 15 procent,“ uvedla agentura.

Tuzemské firmy loni investovaly v 28 případech, zahraniční pak v 78. V případě zahraničních investorů dosáhla výše investic 37 miliard korun. Největší objem investic pochází z USA, Německa a Tchaj-wanu. Největší podíl investic mířil tradičně do sektoru výroby motorových vozidel a dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Investice stouply v oblasti informačních a komunikačních technologií, elektro oborů, technologických center a center sdílených služeb.

Nové investice nejčastěji mířily do Ústeckého kraje, Prahy a Středočeského kraje. Mezi největší investice patří rozšíření výroby společnosti INA Lanškroun (2,55 miliardy Kč). Společnost Foxconn investuje v Pardubickém kraji 2,5 miliardy korun a vytvoří 2000 nových pracovních míst. Firma loni oznámila, že peníze mají směřovat do jejích závodů, vybudování výzkumného centra a datových center.

Výrobce turbín Solar Turbines plánuje rozšířit výrobu ve Středočeském kraji za 1,9 miliardy korun. Mezi další velké investice patří rozšíření výroby producenta hliníkových kol Ronal na Pardubicku za 1,7 miliardy korun. Společnost Devro (dříve Cutisin) plánuje za 1,5 miliardy korun zvýšit produkci jedlého kolagenního párkového střeva v závodu v Semilech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…