Dalík promluvil o provizi za pandury. Stopa prý vede k příteli Stanislava Grosse

21.10.2016 7:31 | Zprávy

V dovolání někdejšího poradce premiéra Mirka Topolánka Marka Dalíka, které po svém odsouzení podal na Nejvyšší soud, je jedna velmi podstatná informace. Ta na policii ani u soudů dosud nezazněla. Dalík, který zatím tráví první dny čtyřletého trestu ve vězení ve Znojmě, totiž o možných provizích za nákup obrněných transportérů Pandur nikdy tak otevřeně nepromluvil.

Dalík promluvil o provizi za pandury. Stopa prý vede k příteli Stanislava Grosse
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

Pražský městský soud původně poslal Dalíka na pět let do vězení a odsoudil jej k pokutě pěti milionů korun, pražský vrchní soud pak původní rozsudek zmírnil o rok na čtyři a na stejnou sumu snížil i pokutu. Policisté začali Dalíka vyšetřovat na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten na jaře roku 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur – zhruba půl miliardy korun – za pokračování v nákupu transportérů Pandur. Podle vyšetřovacího spisu si měl o peníze říct na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Podle žalobce předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle konstrukce žalobce nemohl. Zároveň podle obžaloby předstíral, že má vliv na zakázku samotnou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválil v roce 2006 kabinet Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Dalík tvrdí, že si o úplatek nikdy neřekl, měl jen potvrdit pokračování kontraktu, příjemcem provize měl být podle náznaků slovenský zbrojař Miroslav Výboh.

Dalík se ve svém dovolání zabývá i legitimní byznysovou disciplínou – dovoleným lobbingem. A ukázal na to, kdo z České republiky měl na uzavření kontraktu benefitovat. „Pozoruhodný je způsob, jak se soud vypořádal se čtvrtou variantou skutkového stavu, tedy s variantou, kdy protiplnění obviněného, které měl za požadované plnění vykonat, nebylo protiprávním jednáním, ale mělo spočívat v určitých lobbistických službách,“ začíná Dalík vysvětlovat, jak to bylo v minulosti s nákupem pandurů. „Soudy se ani nezabývaly pozadím projektu Pandur II ze strany společnosti Steyr, která zaměstnávala pro tento akviziční proces lobbisty, kteří působili v České republice. A to Jiřího Šedivého a společnost Pamco Int. Jiřímu Šedivému byl vyplácen za získávání informací v dané lokalitě měsíční fixní plat a společnosti Pamco měl být přislíben podíl na výsledku ve výši 2,65 procent z ceny zakázky,“ tvrdí Dalík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sami máme málo.“ Trump zatrhl zbraně pro Ukrajinu. A už to vře

15:20 „Sami máme málo.“ Trump zatrhl zbraně pro Ukrajinu. A už to vře

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa pozastavila dodávky zbraní na Ukrajinu kvůli obavám, že ame…