Dalík promluvil o provizi za pandury. Stopa prý vede k příteli Stanislava Grosse

21.10.2016 7:31 | Zprávy

V dovolání někdejšího poradce premiéra Mirka Topolánka Marka Dalíka, které po svém odsouzení podal na Nejvyšší soud, je jedna velmi podstatná informace. Ta na policii ani u soudů dosud nezazněla. Dalík, který zatím tráví první dny čtyřletého trestu ve vězení ve Znojmě, totiž o možných provizích za nákup obrněných transportérů Pandur nikdy tak otevřeně nepromluvil.

Dalík promluvil o provizi za pandury. Stopa prý vede k příteli Stanislava Grosse
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

Pražský městský soud původně poslal Dalíka na pět let do vězení a odsoudil jej k pokutě pěti milionů korun, pražský vrchní soud pak původní rozsudek zmírnil o rok na čtyři a na stejnou sumu snížil i pokutu. Policisté začali Dalíka vyšetřovat na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten na jaře roku 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur – zhruba půl miliardy korun – za pokračování v nákupu transportérů Pandur. Podle vyšetřovacího spisu si měl o peníze říct na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Podle žalobce předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle konstrukce žalobce nemohl. Zároveň podle obžaloby předstíral, že má vliv na zakázku samotnou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválil v roce 2006 kabinet Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Dalík tvrdí, že si o úplatek nikdy neřekl, měl jen potvrdit pokračování kontraktu, příjemcem provize měl být podle náznaků slovenský zbrojař Miroslav Výboh.

Dalík se ve svém dovolání zabývá i legitimní byznysovou disciplínou – dovoleným lobbingem. A ukázal na to, kdo z České republiky měl na uzavření kontraktu benefitovat. „Pozoruhodný je způsob, jak se soud vypořádal se čtvrtou variantou skutkového stavu, tedy s variantou, kdy protiplnění obviněného, které měl za požadované plnění vykonat, nebylo protiprávním jednáním, ale mělo spočívat v určitých lobbistických službách,“ začíná Dalík vysvětlovat, jak to bylo v minulosti s nákupem pandurů. „Soudy se ani nezabývaly pozadím projektu Pandur II ze strany společnosti Steyr, která zaměstnávala pro tento akviziční proces lobbisty, kteří působili v České republice. A to Jiřího Šedivého a společnost Pamco Int. Jiřímu Šedivému byl vyplácen za získávání informací v dané lokalitě měsíční fixní plat a společnosti Pamco měl být přislíben podíl na výsledku ve výši 2,65 procent z ceny zakázky,“ tvrdí Dalík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…