„Je pravda, že se v poslední době ztratily ze spisů v ABS archiválie mající hodnotu desítek tisíc korun? A že dosud nebyla informována archivní správa ani Policie ČR?,“ objevila se nedávno na jedné sociální síti otázka jednoho z bývalých zaměstnanců.
Když se ParlamentníListy.cz začaly o celou záležitost zajímat, informace byly dalším zdrojem konkretizovány. „Má jít o historické kolky, které někdo ukradl. Odhadnutá škoda má být snad 40 tisíc korun,“ uvedl zdroj ParlamentníchListů.cz, který si přál zůstat nejmenován.
ÚSTR při odpovědi na otázky, co se vlastně ztratilo, příliš konkrétní nebyl. Jeho mluvčí Pavel Ryjáček si neodpustil jízlivou poznámku na adresu bývalých zaměstnanců, kteří čas od času s podobnou informací přicházejí. „Neutuchající snaha našich bývalých zaměstnanců zásobovat Vaše medium informacemi je tklivá. Nicméně tentokrát Vás nepotěším: právě proto, že v Archivu bezpečnostních složek připravují oznámení pro Policii ČR, nemohou, jak jistě pochopíte, předtím všechna data pouštět ven, bylo by to nezodpovědné. Takže – bohužel, až do vyšetření se nemůžeme vyjadřovat. Ale potom Vám paní Ptáčníková jistě ráda bude k dispozici,“ odpověděl tiskový mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček. Zvláštní přitom je, že vedení archivu začal být akční a zpracovávat trestní oznámení poté, co se informace krádeži rozletěla po internetu. „Vypadá, že ti lidé co přišli nově na digitalizaci, po těch co vyházených pro nadbytečnost, zdá se, maličko kradou,“ objevilo se také na sociální síti. Podle všeho to není první problém v ÚSTR. Před delším časem se například objevila také informace, že při restaurování, respektive čištění, jednoho historicky velmi cenného materiálu byl zničen autentický podpis osoby, které se dokument týkal.
Šavle, meče
Ústav pro studium totalitních režimů představuje asi nejproblematičtější státní instituci poslední doby. Lidé, kteří patří ke křídlu předchozích ředitelů Pavla Žáčka a Daniela Hermana, kritizují stávající vedení pod Zdeňkem Hazdrou za nekvalitní práci a snahu omezit k materiálům z minulosti přístup. Lidí z prvního křídla, vyjadřujících nesouhlas s výkonem nového vedení, valem ubývá, a jak ParlamentníListy.cz před nedávnem informovaly, podle předsedy Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslava Vodrážky zřejmě ještě ubude. Vodrážka na sklonku roku vedení ÚSTR adresoval tvrdý otevřený dopis s titulkem: „Stížnost na postsocialistické pracovní podmínky, organizaci a kulturu práce jako důsledek nové politiky ÚSTR“. Vodrážka tvrdí, že nové vedení ÚSTR řídí v postsocialistickém stylu personálních čistek, kdy byla po hromadném propouštění zaměstnanců v podstatě zlikvidována nejpočetnější odborová organizace kritizující praktiky nového vedení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný
Migrace
Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně
Další články z rubriky

7:25 Okupace? Osvobodili jsme se sami? Vyskočil, Schneider a další skoncovali s nesmysly
„Nesmí se zapomínat na oběti, které nám umožnily se vůbec narodit. Nesmí se zapomínat na ta strašná …
- 4:44 Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo
- 21:20 Drulák důrazně: Změna režimu je reálná
- 19:59 „Přepisují dějiny.“ Po videu od Foltýna koluje upravená mapa osvobození. Drulák s Kotrbou varují
- 17:38 „Dezoláti, dezinformátoři, d*bilové a d*menti.“ Ševčík vyšetřil Fialovu vládu a média
- 13:17 Sprosté výrazy narušitele akce STAČILO! se stydíme popsat. Takto to dopadlo