Další průšvih na Praze 5. Šéf odboru skončil a kšeft s golfovými trenéry doplatí pojišťovna

23. 2. 2016 9:01

Kdyby se v Praze hlasovalo o městskou část stíhanou nejvíce skandály, o několik koňských délek s přehledem zvítězí radnice páté městské části. Na tradici dlouhodobého podivného kralování operního sboristy Milana Jančíka z ODS „úspěšně“ navázal stávající smíchovský purkmistr v barvách TOP 09 Radek Klíma. Nejnověji za podivné bačování Klímy zaplatí pojišťovna.

Další průšvih na Praze 5. Šéf odboru skončil a kšeft s golfovými trenéry doplatí pojišťovna
Foto: repro tan
Popisek: Radek Klíma (TOP 09)

Vášnivý golfista Klíma (podle serveru Golfee se potřebuje „naučit odpalovat. Vlastně i patovat, čipovat, lobovat...“), respektive jím řízená radnice vypsala v loňském roce veřejnou zakázku malého rozsahu na ostrahu dětských hřišť. Suma za střežení hřišť neměla překročit 1,95 mil. korun bez DPH. V květnu pak Klíma radě Prahy 5 předložil návrh na odsouhlasení společnosti PK Holding. Jednateli firmy jsou Jiří Pospíšil a Martin Kantor, oba působí také v MP Shot Golf Academy v pražském wellness hotelu Step. Pospíšil jako trenér golfu a manažer akademie; a bývalý zápasník Kantor jako trenér golf fitness a fitness trenér. Zakázku rada přiklepla.

Ke smlouvě byly uzavřeny v průběhu roku tři dodatky. Služby pak byly do dané výše vyčerpány a v prosinci PK Holding navíc poskytla služby bezpečnostní agentury na pěší zóně na Andělu. Uhrazením faktur za tuto službu byla ale nasmlouvaná suma překročena o téměř 190 tisíc korun. Kvůli tomu se ke konci ledna sešla takzvaná škodní komise, která se usnesla, že za problém může šéf odboru bezpečnosti a prevence kriminality Vladimír Abraham. Škoda bude uhrazena z jeho pojistky a Abraham byl následně odvolán; odkazy na webu Prahy 5 na jeho post už nefungují.

„Chyba pana Abrahama spočívala v objednání služby, kterou městská část sice potřebovala, ale nebyla pokryta rámcovou smlouvou, finanční prostředky stanovené ve smlouvě na krytí služeb již byly vyčerpány. Ve věci byl mimo jiné sepsán škodní protokol a sešla se škodní komise. Škoda nevzniká ani dodavateli služeb, kterému městská část služby proplatí, ani městské části, která bude u pana Abrahama uplatňovat krytí z osobního pojištění. V žádném případě nevzniklo podezření ze spáchání trestného činu, takže nebyl důvod podávat trestní oznámení,“ odpověděla na otázky ParlamentníchListů.cz mluvčí páté pražské městské části Helena Šmídová. Společnost PK Holding nakonec radnici v loňském roce poskytla služby v celkové výši za dva a půl milionu korun s DPH.

Otázky na Vladimíra Abrahama jsou podle Heleny Šmídové vnitřní záležitostí úřadu, jak podotkla, jde o vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. „S pochopením určitého veřejného zájmu ale můžeme potvrdit, že se pan Abraham dopustil chyby. Nemá to ale jakoukoli návaznost na ukončení pracovního poměru, neboť pan Abraham podal výpověď ještě před tím, než k pochybení došlo,“ vysvětluje dále Šmídová.

Zde by mohl příběh skončit a mohli bychom tomu říkat například, že končí kvůli liknavosti úředníka. Jenže nekončí. ParlamentníListy.cz získaly k tomuto případu nejen interní dokumentaci z radnice, ale i informace, že starosta Klíma a jeden ze spolumajitelů Jiří Pospíšil se dobře znají z golfu. A Pospíšil měl Klímu dokonce trénovat jako osobní trenér. Při této příležitosti se dokonce objevila spekulace, že PK Holding má blízko ke známé pražské světské rodině Kočkových. Ta ostatně v byznysu facility služeb není žádným nováčkem. Na Prahu 5 má úzkou vazbu přes člověka blízkého ČSSD, podnikatele Karla Hoška, který se drží v ústraní, ovšem o jeho vlivu na radnici se vypráví doslova legendární historky. Nezajímavé nejsou vazby Pospíšila ani na starostova poradce Zakaríu Nemraha. Spojitost Klíma a Nemrah je pak o to podivnější, že Nemrah se dříve velmi aktivně angažoval ve Straně práv občanů – Zemanovci, byl dokonce šéfem její organizace na Praze 9, zatímco Klíma se profiluje jako pravověrný „topkař“.

Mluvčí radnice Helena Šmídová ale jakékoli politicko-byznysové mesaliance popírá. „Pokud jde o vztahy pana Pospíšila, jde jen o spekulace. Zeptejte se přímo pana Pospíšila, jaké má firmy a podíly v nich – při výběru dodavatelů služeb a zboží neověřujeme, jaké mají jednotliví jednatelé firmy, případně v jakých akciových společnostech mají podíl. Navíc podotýkám, že při výběru dodavatele služeb je rozhodující kvalita a cena služeb, případně reference, ne jména vlastníků firem. Jen na okraj dodávám, že nahlédnutím do rejstříku zjistíte, stejně jako já, že v uváděné firmě není jediný společník,“ hájí svého šéfa mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová.

Připomeňme, že nejen Jiří Pospíšil, ale i druhý spolumajitel PK Holding Martin Kantor působí v MP Shot Golf Academy, jak vyplývá z jejích webových stránek. „Co se týče smlouvy mezi PK Holding a MČ Praha 5, se prosím obraťte na radnici MČ Praha 5, která vám jistě tyhle informace ze zákona poskytne. Děkuji za otázky a v případě dalších otázek na mé ‚vztahy‘ mě již, prosím, nekontaktujte, je to zbytečné,“ vzkázal redakci Pospíšil (na obrázku).

Odér kamarádšoftského byznysu upečeného na golfu, na který dojel šéf radničního odboru, tak nadále přetrvává. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělci se houfují. Ve Washingtonu bude horko

16:15 Umělci se houfují. Ve Washingtonu bude horko

Donald Trump to nebude mít v prezidentském úřadu jednoduché. Už v průběhu kampaně se ukázalo, že ved…