Další turecké ultimátum okolo uprchlíků: Do EU chceme nejpozději v roce...

19.08.2016 11:06

Turecko očekává, že nejpozději do konce roku získá bezvízový styk s Evropskou unií. V opačném případě přestane přijímat uprchlíky, které EU vrací z řeckých ostrovů. V rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Die Welt, to řekl turecký velvyslanec v Německu Selim Yenel. Zprávu převzala ČTK.

Další turecké ultimátum okolo uprchlíků: Do EU chceme nejpozději v roce...
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Podle něj také Ankara očekává brzký vstup do Evropské unie, a to do roku 2023. „Liberalizace vízového styku musí přijít ještě před koncem letošního roku, rok 2017 není přijatelný,“ řekl velvyslanec. „V příštím roce se budou konat volby v důležitých evropských zemích jako je Francie a Německo. Při nich by se mohly hledat argumenty, proč by turečtí občané neměli dostat bezvízový styk,“ doplnil.

Yenel pohrozil...

EU si pro zrušení víz stanovila celkem 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Ankara ale podle Bruselu zatím všechny neplní a někteří eurokomisaři naznačili, že směrnice o bezvízovém cestování do konce roku nevznikne.

Yenel pohrozil, že pokud Turci bezvízový styk nezískají, Ankara přestane plnit březnovou dohodu s EU o společném řešení migrační krize. „V takovém případě bychom neposílali do Evropy autobusem miliony uprchlíků, jak si někteří představují. Přestali bychom ale přijímat zpátky syrské uprchlíky z EU,“ řekl velvyslanec. Vyjádřil ale přesvědčení, že k takovému vývoji nedojde a březnová dohoda bude zachována.

Podle Yenela také Ankara nadále usiluje o vstup do Evropské unie. „Turecká vláda chce vstup Turecka do EU před rokem 2023,“ řekl. „V současnosti nejsou podmínky pro vstup tak výhodné, ale to se může rychle změnit,“ dodal.

EU si nemusí dělat starosti o demokracii v Turecku

Velvyslanec předpokládá, že na rozhovory nebudou mít žádný vliv ani dopady neúspěšného pokusu o vojenský převrat, po němž došlo k masovému zatýkání a propouštění státních zaměstnanců. Z EU poté začaly zaznívat hlasy kritizující Ankaru, že po neúspěšném puči zesiluje nedemokratické tendence.

„EU si nemusí dělat starosti o demokracii v Turecku. Není k tomu žádný důvod,“ tvrdil nyní Yenel. Podle něj je pochopitelné, že Turecko v době převratných událostí muselo přijmout výjimečná opatření.

Velvyslanec také vyjádřil přání, aby Evropská unie dala jasněji najevo, že pokus o puč odsuzuje a že stojí na straně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Turecko očekává, že (německá) kancléřka (Angela) Merkelová, předseda Evropské rady (Donald) Tusk, předseda Evropské komise (Jean-Claude) Juncker nebo slovenské předsednictví navštíví naši zemi. To by posílilo demokracii v Turecku a ukázalo, že jste pochopili, že demokracie byla zachráněna (před pučisty),“ řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…