Delegáti sjezdu ČSSD přijali nové stanovy

14.03.2015 12:48

Sociální demokraté dnes na pražském sjezdu rozhodli o změně stanov. Nové stanovy upravují zejména způsob sestavování kandidátek a procento žen na nich. Dvojice zásadních změn vyplynula z loňského vnitrostranického referenda. Debata o stanovách se ale neobešla bez kontroverzí. Změny učiněné na poslední chvíli tvrdě kritizoval ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier.

Delegáti sjezdu ČSSD přijali nové stanovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Nové stanovy, pro něž se dnes vyslovila jasná většina 604 delegátů, obsahují řadu změn, zásadní jsou ale dvě. První zásadní změna stanoví, že na výběru kandidátů ČSSD do voleb se příště mají podílet všichni straníci, nikoliv jen špičky strany; druhou zásadní změnou je právě to, že na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby bude nejméně 40 procent žen.

Ve stanovách se k prvnímu z těchto bodů vztahuje text: "O konečné podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce, města, kraje, Senátu a Poslanecké sněmovny rozhodnou v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném obvodu." Pokud jde o druhý bod, určují stanovy: "Alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do zastupitelstva kraje a Poslanecké sněmovny musí tvořit osoby opačného pohlaví."

Sobotka varoval, že výsledky vnitrostranického referenda mají delegáti respektovat

Návrh stanov měl jasnou podporu předsedy sociální demokracie a premiéra Bohuslava Sobotky, který před hlasováním varoval, že jeho neschválení by bylo pro stranu neúspěchem. "Pokud dnes nezapíšeme do stanov rozhodnutí naší členské základny, tak už nám nikdy naši členové neuvěří," řekl delegátům s tím, že je nutné výsledky vnitrostranického referenda respektovat.

Dienstbier nešetřil ostrými slovy

Ještě během sjezdu debatovaly kraje s vedením strany o některých změnách. Právě ty dnes napadl Dienstbier, protože jdou podle něj proti výsledkům referenda. "Je to naprosté vykostění toho principu, který byl v polovině loňského roku (ve stranickém referendu) schválen," varoval delegáty.

Podle Dienstbiera budou nyní o kandidátkách spolurozhodovat konference a výkonné výbory na všech úrovních, a ne členové ČSSD, jak si odhlasovali v referendu. "Pokud schválíme to, co tady bylo načteno, celé je to jenom naoko a je to popření vnitrostranického referenda a jeho výsledku. V tom případě to celé byla šaškárna, která nás stála nějaké miliony korun," prohlásil ještě před hlasováním. "Pár bafuňářů nějakých krajských mafií a bratrstev si tady o všem rozhoduje. Pokud takovouto cestou půjdeme, tak je to cesta do hrobu sociální demokracie," dodal.

Kritizoval také návrh, aby předsednictvo strany mohlo například na základě návrhu Grémia ČSSD vyškrtávat kandidáty z kandidátních listin. Ten nakonec neprošel.

Sobotka se svým vládním kolegou nesouhlasil. "Já bych požádal o to, abychom zachovali klid, abychom zachovali pevné nervy," uvedl. Strana podle něj stanovy už několikrát změnila a vždy to přežila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…