Dělejte něco, už jde do tuhého. V Německu začínají padat čím dál ostřejší politická prohlášení

29. 2. 2016 6:34

Velmi husto je podle agentur a médií tento víkend v německé vládě. Otázka migrace začíná koalici Angely Merkelové ostře štěpit a sociální demokraté mají spadeno zejména na ministra financí Wolfganga Schaubleho. Ten by podle nich měl otevřít stavidla penězům na sociální programy pro migranty, jenže pověstný „zlý muž“ CDU se k ničemu takovému nechystá.

Dělejte něco, už jde do tuhého. V Německu začínají padat čím dál ostřejší politická prohlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německo, jak jej možná neznáte

Německý ministr financí Wolfgang Schauble prý důrazně volá po evropském řešení migrační krize. Na schůzce G20 v Šanghaji měl hovořit před svými kolegy o „výjimečně obtížné situaci“, a to i s finančního hlediska.

Německý šéf státní pokladny se prý obává, že uzavření hranic Rakouska a dalších zemí povede k dominovému efektu, díky kterému nakonec statisíce migrantů zůstanou v Řecku.

O POSTOJI WOLFGANGA SCHAUBLA VÍCE ZDE

A zároveň se v Německu prohlubuje střet mezi zástánci a odpůrci migrace. Bavorsko stále častěji volá po tom, aby i Německo zavedlo denní limity pro přijímané, tak jak to nedávno vyhlásilo sousední Rakousko. Někteří občané dokonce volají po úplném uzavření hranic.

Bavorský premiér Horst Seehofer kritizuje berlínskou vládu, že proti vlně imigrace nic nedělá. „Švédové, Dánové, dokonce i Belgičané již začali něco dělat. Jenom zde je to jinak,“ stěžuje si. Pokud by v březnu byla nespokojenost podpořena špatným volebním výsledkem křesťanských demokratů v zemských volbách, dá se podle agentury Reuters očekávat změna kursu. Kancléřčina strana je totiž prý čím dál nervóznější z úspěchů Alternativy pro Německo.

Jenže tak jednoduché to podle všeho nebude. V neděli mnistra Schaubleho zkritizovali koaliční partneři ze sociální demokracie a rovnou si přitom řekli o navýšení rozpočtů na programy pro imigranty. Tradičně pohrozili rozvratem sociáln solidarity. „Co je důležitější? Lidé této země, nebo vyrovnaný rozpočet,“ ptal se známého strážce rozpočtové stability Schaubleho přes media Heiko Maas, sociálně demokratický ministr spravedlnosti.

CELÁ ZPRÁVA V ANGLIČTINĚ ZDE

A do toho vystoupil s dalším ostrým prohlášením bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. A varoval rovněž před tím, že lidé přestávají politice vlády rozumnět. „Země je rozdělena, lidé nejistí, polarizace společnosti stoupá,“ řekl agentuře AFP.

Jeho ministr vnitra mezitím instruoval policisty, aby začali připravovat krizový scénář. A jeho obsahem není podle veřejnoprávního Bavorského rozhlasu nic jiného, než urychlené rozmístění tisíců ozbrojenců na hranicích.

Jedinou pochvalu tak spolková kancléřka tent víkend dostala od šéfa Světové banky Jim Yong Kima. Ten označil její postoj za „velmi inspirativní“ a kancléřku samotnou díky tomu prohlásil za mimořádného světového lídra.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…