Deset miliard v...? Andrej Babiš má prý na stole výbušný audit

07.07.2015 14:10

Ztráty kvůli postupu Ministerstva financí při správě státního dluhu v posledních deseti letech přesahují deset miliard korun. Napsal to dnes server Neovlivni.cz s odvoláním na audit, který si nechalo vypracovat MF. Podle něho ministerstvo při obchodech s bankami opakovaně sjednávalo pro stát krajně nevýhodné podmínky.

Deset miliard v...? Andrej Babiš má prý na stole výbušný audit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Ministerstvo prý například při derivátových operacích nechávalo banky vybrat, zda úroky od něj mají být fixní nebo pohyblivé. Jedna z operací skončila v roce 2014, závazky z ní ale pro stát platí ještě dalších deset let, což představuje ztrátu přes 1,5 miliardy Kč. Při další operaci se podle serveru ministerstvo zase ocitlo v rozporu se zákonem v pozici spekulanta, přičemž v celkovém objemu může změna kurzu koruny o deset procent v tomto případě znamenat ztrátu až 16 miliard korun.

Audit podle Neovlivní.cz vypracoval odbor interního auditu, který si k tomu přizval soudního znalce z oboru ekonomiky a uznávanou kapacitu Jaroslava Bradu. „Na auditu jsem se podílel, ale to je tak všechno, co vám k tomu mohu říci. Jsem vázaný mlčenlivostí,“ sdělil serveru Brada. MF audit nijak nekomentovalo. Nereagoval ani ministr financí Andrej Babiš.

Zjištěná pochybení spadají podle serveru většinou do éry, kdy Ministerstvo financí ovládala dnešní pravicová opozice. Konkrétní odpovědnost pak nesou ministerští úředníci, u nichž audit konstatoval obří kumulaci funkcí. Jeden zaměstnanec současně řídí operace, uzavírá smlouvy a zároveň má na starost kontrolu a vypořádání obchodů. To podle auditorů vede ke konfliktu zájmů a vysoké míře rizika selhání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…