Dienstbier a Havel byli podle Genschera skuteční Evropané

26. 2. 2012 18:51

Uzavření smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a Německem před 20 lety položilo na nový základ pro vztahy mezi oběma zeměmi. V rozhovorech pro agenturu DPA o ní nyní hovořili tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher a současný šéf německé diplomacie Guido Westerwelle jako o momentu vyjasnění vzájemných vztahů a o základu pro živé partnerství. Genscher zdůraznil, že ČSFR tehdy reprezentovali "skuteční Evropané". Na mysli měl především loni zesnulé Jiřího Dienstbiera a Václava Havla.

Dienstbier a Havel byli podle Genschera skuteční Evropané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, jak zní celý oficiální název dokumentu podepsaného 27. února 1992, dodnes tvoří smluvní základ vztahů mezi Prahou a Berlínem. Smlouvu na Pražském Hradě podepsali československý prezident Václav Havel a německý kancléř Helmut Kohl více než dva roky poté, co spolu Genscher a jeho československý protějšek Jiří Dienstbier v roce 1989 symbolicky přestřihli dráty na česko-bavorské hranici.

Srozumitelnost dostala přednost před rychlostí

"Bývalo by bylo žádoucí, aby se to odehrálo rychleji, ale po všech těch zátěžích, které spočívaly na německo-českém vztahu, bylo důležité vnést (do vzájemných vztahů) jasno," říká 84letý Genscher. "Srozumitelnost tu dostala přednost před rychlostí," poukazuje diplomat na nutnost přesných formulací ve smlouvě. Němci a Češi podle něj měli štěstí, že Praha tehdy měla v osobnostech Dienstbiera a Havla představitele, kteří byli "skutečnými Evropany".

Při tajných jednáních o textu diplomaté na obou stranách podle DPA bojovali se "strašáky minulosti". Přeli se o hodnocení rozbití Československa nacistickým Německem i kvůli otázce vysídlení zhruba tří milionů sudetských Němců po 2. světové válce. Při podpisu smlouvy lidé na Pražském hradě skandovali nacionalistická hesla.

"Smlouva uvolnila cestu k takovému vztahu mezi Čechy a Němci, který je založen na vzájemné odpovědnosti a respektu," hodnotí dnes Genscher. Pro současného německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho představuje smlouva z roku 1992 víc než jen nový začátek po období obtížné minulosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

16:26 Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderá…