Díky centrálním nákupům jsme ušetřili 420 milionů, tvrdí stát

04.06.2014 21:15

Stát loni centrálně objednal zboží a služby za 3,77 miliardy korun, což je meziročně o více než 1,1 miliardy korun více. Dodavatelům na základě centrálně uzavřených smluv poslal 2,6 miliardy korun a ušetřil 420,1 milionu korun.

Díky centrálním nákupům jsme ušetřili 420 milionů, tvrdí stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Vyplývá to ze zprávy o hodnocení resortních systémů centralizovaného zadávání veřejných zakázek za rok 2013, kterou na dnešním jednání vlády předložilo ministerstvo pro místní rozvoj. ČTK ji má k dispozici. Všechny uvedené částky jsou bez DPH. Ústřední orgány státní správy a jejich podřízené organizace loni centrálně vypsaly 910 zadávacích řízení za celkem 3,77 miliardy korun. O rok dříve jich bylo sice 3596, jejich celkový objem však činil jen 2,64 miliardy korun. Povinnost kupovat vybrané zboží a služby centrálně mělo loni 480 organizací, sedm z nich však získalo od vlády částečnou výjimku.

Dodavatelé od těchto organizací na základě centrálně zadaných smluv loni získali celkem 2,6 miliardy korun. Rozdíl je způsoben tím, že část dodávek objednaných loni bude stát proplácet až letos. Stejně tak loni zaplatil za zboží a služby objednané už v roce 2012. Nejvíce stát loni platil za dodávky plynu (1,04 miliardy korun), elektrické energie (790 milionů korun), takzvané resortní komodity (382,1 milionu korun) a počítače s příslušenstvím (270,8 milionu korun).

Nejvíce se snížila cena za kopírování

Stát tvrdí, že díky centrálním nákupům loni ušetřil 420,1 milionu korun. Nejvíce se podle zprávy podařilo snížit cenu za kopírování (o 49,3 procenta), kupovaného nábytku (o 40 procent), či pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidel (o 38,8 procenta). Z hlediska celkového objemu stát nejvíce ušetřil při nákupu elektrické energie, která získal o 174,5 milionu korun levněji (úspora 16,3 procenta). Více než 100 milionů ušetřil také při pořizování počítačů a strojů na zpracování dat, celkem 100,9 milionu korun, což představuje úsporu 16,9 procenta.

Podle před časem zveřejněné výroční zprávy o fungování elektronických tržišť veřejné správy loni zadala veřejná správa přes e-tržiště 42.872 veřejných zakázek za celkem 4,1 miliardy korun. Objem všech veřejných zakázek však loni podle analytické společnosti CEEC Research zpracované na základě údajů Věstníku veřejných zakázek činil 237,3 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…