Dívka z Evropských hodnot vstoupila do aktivních záloh, aby bránila civilizaci. Inspiraci prý našla v USA

30.09.2016 10:16

K příslušníkům aktivních záloh se nedávno přidala i Radka Famfulová, studentka Policejní akademie a členka think-tanku Evropské hodnoty. Serveru Student.e15.cz poskytla Famfulová obsáhlý rozhovor. Hovořila o tom, že do aktivních záloh nešla ani tak kvůli vlastenectví, jako spíše kvůli obraně našich hodnot.

Dívka z Evropských hodnot vstoupila do aktivních záloh, aby bránila civilizaci. Inspiraci prý našla v USA
Foto: Archiv
Popisek: Aktivní zálohy AČR

Nejprve hovořila o tom, proč do aktivních záloh vlastně vstoupila. Ovlivnila ji prý zkušenost z Ameriky. „Že vůbec existuje taková možnost vstupu do armády, jsem si poprvé uvědomila až tam. Na střední škole nám často chodili přednášet třeba mariňáci. Do záloh jsem ale vstoupila až čtyři roky po návratu ze Spojených států, takže nešlo o nějakou fascinaci armádou,“ uvedla.

Záložáci jsou povoláváni v případě potřeby, a to nejen v případě vojenského konfliktu. „Například při živelních pohromách, k ochraně hranic nebo objektů. Působí jak na území Česka, tak nově i v zahraničí. Ale pouze pokud s tím voják souhlasí,“ vysvětlila.

Celý text je ZDE

Do aktivních záloh prý nevstupovala kvůli vlastenectví. „Spíš mi jde o obranu hodnot, ve které věřím. Je to především svoboda, kultura a liberální demokracie,“ uvedla. Přiznala, že bezpečnostní situace se zhoršuje, ať už jde o agresivní revizionistické Rusko, migrační krizi či šíření islamistické ideologie.

Nemyslí si, že by při vstupování do aktivních záloh hráli roli peníze. Nově se totiž odměna pro „záložáky“ zvýšila ze šesti na osmnáct tisíc korun ročně. „Ta částka se pořád nemůže rovnat platu v civilním zaměstnání. Spousta lidí, které jsem potkala na výcviku, si dokonce v práci museli vzít neplacené volno, čímž ztratili část své výplaty. Peníze rozhodně nejsou primárním cílem. Naopak platí, že pokud chtějí mít i záložáci kvalitní vybavení a dát do své služby maximum, tak musí často investovat do lepší výstroje.“

Ne všichni ale tvrdé podmínky zvládnou: „Součástí výcviku je komplexní výcvik – dvoudenní cvičení, kdy se jde v plné polní a se zbraní v ruce se brodí rybníkem a plní různé úkoly. Vůbec to neulehčují archivní batohy, které nemají žádný bederní pás... V noci nám pak nadřízení výbavu sebrali a my si museli postavit přístřešek a přečkat chladnou noc. K jídlu jsme dostali mražená kuřata a jen dvě hodiny na rozdělání ohně, upečení kuřat a zhasnutí ohně. V noci jsme pak ve vojenském prostoru ve tmě hledali batohy, které nám prý někde shodil „vrtulník“. To bylo docela náročné, pamatuji si, že jsem se bála například úrazu kotníku. A právě jeden člověk se rozhodl celý výcvik ukončit z vlastní vůle. Ostatní skončili kvůli zraněním nebo horečkám.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ewa Farna zazpívá v Kolíně na náměstí. Dostane za to 617 584 korun

10:50 Ewa Farna zazpívá v Kolíně na náměstí. Dostane za to 617 584 korun

ParlamentníListy.cz si v posledních týdnech všímají řady smluv, které přibývají ve veřejných registr…