Do ČT po letech dorazil exministr Kočárník. Hovořil o tématu, se kterým prý radí lidem z celého světa

18.09.2014 23:17 | Zprávy

Skotové dnes hlasují o své případné nezávislosti na Velké Británii. Hlasovací místnosti se uzavřou dnes v jedenáct večer a tábory příznivců a odpůrců samostatnosti jsou poměrně vyrovnané. Česká televize prozradila, kteří občané z hlediska věku patří mezi příznivce a odpůrce nezávislosti, došlo ale i na politickou smrt muže, který v tomto referendu hraje o hodně, ačkoli není Skot.

Do ČT po letech dorazil exministr Kočárník. Hovořil o tématu, se kterým prý radí lidem z celého světa
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Velká Británie prožívá 18. září velký den, neboť fakticky hrozí její konec. Právě dnes totiž Skotové v referendu rozhodují o tom, zda se chtějí stát samostatným státem. Poslední předvolební průzkum ukázal, že je jazýček vah těsně vychýlen ve prospěch odpůrců samostatnosti Skotska. Proti samostatnosti by prý hlasovalo 53% voličů. Co toto referendum znamená pro Skoty, Brity a vlastně celou EU? O tom ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize diskutovali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), bývalý ministr financí Ivan Kočárník, spisovatelka Marie Michlová a redaktor ČT Lukáš Mathé. 

Politická smrt Davida Camerona

Nejprve ale k tématu promluvil spolupracovník ČT Ivan Kytka. Ten prozradil, že pro samostatnost jsou spíše mladší muži, zatímco pro setrvání ve Velké Británii se vyslovují starší ženy. Hlasovat v referendu mohou všichni britští občané žijící ve Skotsku starší šestnácti let.

Do kampaně se zapojily i britské celebrity. „Shodou okolností se téměř všechny vyslovovaly pro zachování Velké Británie. Jedinou výjimkou byl známý tenista Andy Murray,“ prozradil spolupracovník ČT. Sportovec se přiklonil k nezávislosti. Případný rozpad Velké Británie by pak znamenal politickou smrt pro současného britského premiéra Davida Camerona.

Může se objevit lavina, upozornil Zaorálek

Následně se k referendu vyjádřil ministr zahraničí Zaorálek. "Jako byl rozvod v Československu naší věcí a těžko bychom si do toho nechali mluvit a stejné je to i v případě Skotska,“ upozornil. "Nikdo ale nedokáže přesně domyslet, co ny to mohlo znamenat, to je jako když horolezec v horách zakašle a spustí se lavina,“ pokračoval ministr. Není tedy úplně jasné, jaký by byl dopad referenda na další státy EU. Šéf české diplomacie ale také zdůraznil, že výsledek zatím neznáme, a až bude jasný, Česká republika ho bude respektovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Arménský postrach nebo bývalý mládežník ODS. Více o provokatérech z protivládních demonstrací

4:46 Arménský postrach nebo bývalý mládežník ODS. Více o provokatérech z protivládních demonstrací

„Když už děláme bordel, tak ho děláme nejlépe v ČeskoSlovensku,“ napsal kdysi kontroverzní youtuber …