Do České republiky dorazí významná návštěva ze Spojených států

02.02.2018 14:32

Předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan má přiletět do Prahy koncem března. Oznámil to dnes předseda české dolní komory Radek Vondráček (ANO). Program Ryanovy návštěvy v České republice ještě není stanoven.

Do České republiky dorazí významná návštěva ze Spojených států
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Ryan by měl být v Česku podle Vondráčkových předpokladů 26. a 27. března, potom by se mohl zdržet ještě soukromě. „Jedná se vlastně o třetího nejvyššího představitele USA, takže to není úplně jednoduché a přípravy teprve začaly,“ napsal dnes ČTK Vondráček.

O Ryanově návštěvě v Česku mluvil už začátkem ledna při setkání s americkým velvyslancem Stephenem Kingem ve Sněmovně. Vondráček tehdy uvedl, že Ryan by se mohl zúčastnit některé z akcí letošních oslav 100. výročí vzniku Československa. Nyní King potvrdil Vondráčkovi Ryanovu návštěvu telefonicky, sdělil předseda Poslanecké sněmovny na Twitteru.

Přítomnost Ryana na oslavách založení Československa probírali Vondráček s Kingem v souvislosti se zásluhou bývalého amerického prezidenta Woodrowa Wilsona na vzniku společného státu Čechů a Slováků v roce 1918. Shodli se na tom, že 100. výročí je dobrou příležitostí připomenout historickou vazbu mezi bývalým Československem a Spojenými státy.

Americké velvyslanectví v Praze chce 100. výročí od navázání vztahů připomínat v průběhu celého roku. Každý měsíc se soustředí na jednu oblast česko-americké spolupráce. Velvyslanec King při svém prvním setkání s českými novináři na začátku prosince hovořil o tom, že při příležitosti 100. výročí by do Česka mohl přijet někdo z vysoce postavených členů vlády.

Posledním ústavním činitelem Spojených států, který oficiálně navštívil Českou republiku, byl prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během kterého Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci bilaterálně jednali s hlavou českého státu Václavem Klausem.

Velvyslanec King je označován za bývalého Ryanova politického patrona. Oba se znají z Janesville, kde se narodili, a Ryan jako dobrovolník působil v roce 1988 v Kingově neúspěšné volební kampani do Senátu. Tehdy konzervativec King prohrál s umírněnou republikánkou Susan Engeleiterovou. Později se role obrátila a v roce 1998 to byl King, kdo Ryanovi pomáhal s kampaní do Kongresu. Ryan volby vyhrál a v roce 2009 ve Sněmovně reprezentantů USA usedl poprvé. Od roku 2015 je jejím předsedou.

V česko-amerických vztazích budila pozornost situace kolem avizované návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě. Na ni Zemana pozval, jak informoval Hrad, tehdy nově zvolený americký prezident Donald Trump předloni v prosinci. Mluvilo se o loňském dubnu. Podle některých diplomatů nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru.

Nový český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček v dubnu řekl, že návštěvu odsouvá řešení severokorejské krize. V červnu Zeman informoval, že dostal od Trumpa dopis, ve kterém se mu za posunutí slíbeného setkání v Bílém domě omlouval. Návštěva se dosud neuskutečnila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…