Dobře, že Brusel začal projednávat Polsko, jásá Luboš Palata. A na nás prý také brzo dojde

14.01.2016 21:33

Komentátor Luboš Palata nikoli poprvé rozebírá aktuální situaci v Polsku. S velkou nelibostí a obavami totiž sleduje, co se u našich sousedů děje. Vládní strana Právo a spravedlnost bohorovně přehlíží ústavní soud a pokouší se ohýbat i média ke svému obrazu. Jednoho dne by se také mohlo stát, že ohne celou demokracii. Že je to zbytečné malování čerta na zeď? Luboš Palata vás vyvede z omylu.

Dobře, že Brusel začal projednávat Polsko, jásá Luboš Palata. A na nás prý také brzo dojde
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Strana Právo a spravedlnost vyhrála volby a získala většinu v parlamentu. Toto své vítězství ale využívá k proměnám Polska, nad nimiž je Luboši Palatovi smutno a má z nich obavy. Nijak ho prý netěší, že se teď EU zaměřuje na Polsko, ale je to třeba. Hrozí totiž, že se současný ne právě prospěšný proces změní v pokus omezit demokracii jako takovou. Ústavním soudem to začalo, zestátněnými médii to pokračuje a kdo ví, kde to skončí.

„Pokud si někdo myslí, že z toho není třeba mít obavy, může si někdy poslechnout lídra Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského. Ten příznivce liberální opozice přirovnává ke kolaborantům s nacisty a bývalou vládu Občanské platformy považuje když ne za vrahy, tak přinejmenším spolupachatele toho, co nazývá zavražděním svého bratra, bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského,“ píše autor v komentáři pro server iDnes.cz.

Celý komentář najdete zde.

Faktem je, že k omezení demokracie došlo už v Maďarsku, kde Viktor Orbán v roce 2010 omezil opozici v její kontrolní roli a otupil i řadu institucí, které by měly nad demokracií bdít. Orbán sice oslabil demokracii, ale aspoň k tomu měl dvoutřetinovou většinu v parlamentu – od voličů. Právo a spravedlnost zdaleka tak výrazně nezvítězila. Podle Palaty je tu ale ještě jeden rozdíl. V Polsku to může být horší než v Maďarsku.

„Horší, protože Jaroslawa Kaczyńského nevede jako Orbána jen touha po moci, ale zřejmě i nemocná touha pomstít se za zahynulého bratra, za osm potupných let v opozici, za celých dvacet pět let, kdy se marně snažil dostat na výsluní. Zatímco Orbán přes všechny své chyby a diktátorské sklony měl a má v západní Evropě partnery, s nimiž se dokázal bavit, Kaczyński – skutečný vládce dnešního Polska, žádné takové partnery na Západě nemá a možná je ani mít nechce,“ varuje autor.

Je na Polácích, aby tento neblahý trend zvrátili s pomocí okolních demokratických států. Pokud by se snad Polsko změnilo ve stát podobný Putinovu Rusku, až příliš mnoho politiků u nás by mohlo být ochotno pošlapat demokracii a změnit Českou republiku ve stejném duchu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…