Dobrovolníci pomáhající ilegálním imigrantům ocenili, že se s nimi setkal premiér Sobotka

17.11.2015 17:21

Dobrovolníci, kteří v uplynulých měsících pomáhali zvládat uprchlickou krizi na hranicích Srbska a Chorvatska, ale i přímo v uprchlických táborech, ocenili, že je dnes v Kramářově vile přijal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jan Piňos ze sdružení Czech Team, které působilo na srbsko-chorvatských hranicích, ČTK řekl, že od premiéra to v okamžiku napjaté atmosféry vyžadovalo odvahu. Znovu se s nimi předseda vlády setká za půl roku.

Dobrovolníci pomáhající ilegálním imigrantům ocenili, že se s nimi setkal premiér Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„Jsme nesmírně vděčni premiérovi, že našel občanskou a politickou odvahu k tomu dnešnímu pozvání v situaci, kdy je taková atmosféra proti uprchlíkům a zároveň kdy prezident mluví s úplně opačným křídlem toho veřejného mínění, kdy mluví s konvičkovci na Albertově. Určitě nebylo úplně jednoduché se bavit s námi, co uprchlíkům aktivně pomáháme,“ uvedl Piňos. Odkázal přitom na demonstraci organizace Blok proti islámu, které dnes prezident Miloš Zeman na Albertově přihlížel.

Dobrovolníci Sobotkovi odevzdali dopis, ve kterém argumentovali pro přijetí více uprchlíků, než kolik České republice přikazují evropské kvóty. Vládu požádali o zlepšení podmínek v detenčních zařízeních. Současně vyzvali k aktivnějšímu přístupu Česka k řešení migrační krize. Sobotkovi darovali bezpečnostní vestu s nápisem Czech Team. Stejnou, v jakých Češi pomáhali na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska. „To byl náš pracovní oblek, na který jsme byli pyšní, protože ta značka se stala značkou dobré pověsti České republiky,“ uvedl Piňos.

Setkání se kromě církevních a humanitárních organizací zúčastnili i zástupci státem organizované pomoci, například MEDEVAC.

Sobotka novinářům řekl, že oceňuje práci stovek dobrovolníků i to, že se nyní pokoušejí svoje svědectví předat dál. Znovu se s nimi chce setkat za půl roku, aby ho informovali o posunu, který zaznamenali. „Jsou to lidé, kteří se velmi spontánně snaží pomáhat. Chtěl jsem využít ten dnešní symbolický den, abych jim poděkoval za jejich práci,“ uvedl Sobotka. Setkání podle něj bylo unikátní v tom, že se podařilo k jednomu stolu dostat dobrovolníky, humanitární organizace, neziskové organizace a církevní organizace, které dlouhodobě působí v uprchlických táborech. Je podle něj třeba prohloubit komunikaci mezi státem a neziskovým sektorem, aby se pomoc podařilo lépe zacílit.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…