Dočkáme se nového státu? Kurdové se rozhodli vzít věci do svých rukou

16. 3. 2016 17:41

Syrská území pod správou Kurdů chtějí ohlásit ustanovení federálního systému vládnutí. Ve středu to oznámil představitel syrských Kurdů poté, co se rozhodli vzít „věci do vlastních rukou“, jelikož je nikdo nepřizval k mírovým jednáním o budoucnosti Sýrie. Informuje agentura Reuters.

Dočkáme se nového státu? Kurdové se rozhodli vzít věci do svých rukou
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Syrští Kurdové se rozhodli jednat. Na území Sýrie, které je pod jejich správou, se podle slov jednoho z jejich představitelů rozhodli zavést federální systém vládnutí.

Tímto krokem tak chtějí sjednotit tři autonomní území na severu Sýrie, což pravděpodobně vyvolá vlnu nevole v sousedním Turecku, které je ponořeno do dlouhodobého konfliktu s kurdskou menšinou. Turci se obávají toho, že vznik autonomního kurdského území povede k podpoře kurdského separatismu v Turecku.

O události informoval Idris Nassan, úředník ze správy zahraničních věcí v Kobani, což je jedno ze tří autonomních území pod správou Kurdů. Podle Nassana se celek bude jmenovat „Federace severní Sýrie“ a bude „reprezentovat všechny etnické skupiny v ní žijící“.

Celý text zde.

Strana syrských Kurdů PYD byla vynechána z mírové konference v Ženevě na přání Turecka. To ji totiž vnímá jako odnož strany PKK, se kterou bojuje na jihovýchodě svého území. Kurdské milice YPG byly přitom velmi efektivním spojencem USA v boji proti džihádistům.

Syrští Kurdové tak nyní spravují 400 kilometrů dlouhé nepřerušené území podél turecko-syrských hranic. Pod kontrolou také mají území na severovýchodě hranic.

Syrská vláda možnost federálního zřízení Sýrie v sobotu vyloučila. Rusko však tuto možnost připustilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já jsem neřekl, že volby přímo ovlivňují zahraniční agenti,“ bránil se vědec Drahoš posluchači na besedě, který chtěl důkazy

16:20 „Já jsem neřekl, že volby přímo ovlivňují zahraniční agenti,“ bránil se vědec Drahoš posluchači na besedě, který chtěl důkazy

REPORTÁŽ „Nikdy jsem nebyl v KSČ, a proto jsem nezastával do roku 1989 žádné vedoucí funkce na svém …