Dodnes nechápu, co to Merkelová vloni provedla. Britský expert na migraci strhal vítací politiku. A nabízí úplně jiné řešení

31.01.2016 15:26

Za příliv migrantů do Evropy může politika německé kancléřky Angely Merkelové, říká v rozhovoru pro německý list Die Welt odborník na migraci Paul Collier, který vyučuje ekonomii na univerzitě v britském Oxfordu. Collier dříve patřil k předním světovým odborníkům na migraci a sám je vnukem přistěhovalců. V roce 2014 vydal knihu „Exodus: proč musíme přistěhovalectví nově regulovat“.

Dodnes nechápu, co to Merkelová vloni provedla. Britský expert na migraci strhal vítací politiku. A nabízí úplně jiné řešení
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Collier upozornil, že oblast rozkládající se v Africe jižně od rovníku by se mohla stát „příštím Afghánistánem“. „Žije zde okolo 100 milionů lidí. Především Mali a Niger jsou nestabilní. A do toho přijde německá kancléřka a hovoří o tom, že dveře do Evropy jsou otevřené. Je vcelku jasné, co může lidi napadnout,“ uvedl.

Merkelová způsobila Evropě velké problémy

Podle něj nese vinu za uprchlickou krizi Angela Merklová. „Kdo jiný ? Až do minulého roku nebyli utečenci pro Evropu žádným velkým problémem. Dodnes nerozumím tomu, co Angela Merklová udělala. Celému Německu a Evropě zadělala na velké problémy. Problémy, které se nepodaří jen tak vyřešit,“ upozornil Collier.

Celý text v němčině je ZDE

Podle něj se sice Německu zcela otevřeně líbí role záchranáře, ale Německo nezachránilo jediného Syřana před smrtí. „Naopak. Německo přes veškeré dobré úmysly má na svědomí mnoho mrtvých. Celá ta věc se naprosto vymkla z rukou. Mnoho lidí pochopilo slova Angely Merklové jako pozvání a tak se vypravili na naprosto nebezpečnou cestu, obětovali své úspory a svěřili své životy do rukou bezohledným převaděčům,“ uvedl Collier.

Stavba hraničních plotů není řešení

Podle něj ale zcela jistě není řešením tohoto problému stavba plotů na hranicích. Musí prý dojít k radikálnímu obratu v komunikaci, Evropa musí jasně říci, že se movití migranti naprosto vůbec nemusí chystat na cestu. „A utečenci, kteří si přejí se dostat do bezpečí, nemají dlouho co v Německu pohledávat, nýbrž být v okolních, sousedních bezpečných státech, jak je zakotveno v mezinárodním právu,“ upozornil.

Na námitku, že hodně uprchlíků jde ale do Německa s tím, že tu chce dlouhodobě zůstat, Collier reaguje tím, že to říkají především ti, kteří jsou přece jen trochu movitější a mají dobré, kvalitní vzdělání. „Jenomže v těch krizových zemích pak právě tito lidé by byli třeba při znovuvybudování státu. Ti, kteří jsou potřeba pro stabilní budoucnost své vlasti,“ upozorňuje.

Německé firmy by měly podnikat v Jordánsku, aby měli tamní uprchlíci práci

List ovšem namítl, že nejbližší bezpečné země, hraničící se Sýrií, jako jsou Libanon, Turecko a Jordánsko už nemohou nadále snést další zatížení uprchlickou vlnou. „Byl jsem se podívat v přijímacím uprchlickém táboře v Jordánsku. Život zde není velkolepý, ale dá se to snést. A teď jde o to jak. My musíme těm lidem, kteří opustili své domovy nedobrovolně, pomoci. Ale to neznamená, že mají jakýsi nárok na evropský pozemský ráj,“ uvedl.

Za možné řešení celého problému považuje návrh německého ministra financí Schäubleho, který pro bezpečné země v okolí Sýrie počítá s jakousi obdobou Marshallova plánu. „Točí se to okolo toho, dát těm lidem práci. Protože momentálně stále nemají ti lidé žádnou perspektivu. Jestliže budou mít v místě práci, ztratí tím nebezpečná cesta do Evropy své kouzlo. Kdo jim dá práci, bude mít i do určité míry nad nimi kontrolu. Dráty a finanční podpora pro Turecko budou málo efektivní,“ uvedl.

Na otázku, kdo by mohl dát uprchlíkům milion pracovních míst v Jordánsku, reagoval jednoznačně. „No přeci německé hospodářství, co se tak stále prezentuje. Ti, co podnikají v Polsku, Turecku. Proč by nemohli podnikat v Jordánsku,“ myslí si. Konkrétně by se podle něj mělo jednat o vybudování průmyslových zón s podpůrnou infrastrukturou.

Schengen už je mrtvý

Collier také tvrdí, že Schengen je už dávno mrtvý. Prý se ale nic nestane. „Velká Británie taky není součástí Schengenu. Ten je jen teatrálním symbolem pro bruselské politiky. Co se počítá je, že můžeme volně cestovat z jedné země do druhé. A to jde dobře i bez Schengenu,“ myslí si.

Na námitku, že exportéři to vidí jinak a mají velké obavy z enormních nákladů, kdyby byly opět závory na hranicích, Collier reagoval tím, že takové argumenty jej nechávají klidným. „Když cestuji na kontinent, ukážu pas, trvá to sekundy. Důležité je, že mohu svobodně cestovat. Každá země si prostě zodpovídá za své hranice,“ reagoval.

Skvělými příklady dobré integrace jsou podle něj Spojené státy, Kanada a Austrálie. Obě posledně jmenované země uplatňují selektivní přistěhovaleckou politikou „Kanada vezme okolo 25 tisíc Syřanů, a to jen rodiny! Žádné samostatně cestující mladé muže. Mnoho problémů, které teď Evropa má, tedy nemuselo vůbec být,“ dodal Collier.

reklama

autor: vam

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…