Dolejš: Už Sládek z důvodu vazby nemohl do sněmovny. Rozhodoval Ústavní soud

27.05.2012 19:41

Už jednou se v naší politické historii stalo, že poslanec nemohl z důvodu vazby na jednání sněmovny. Tehdy šlo o republikána Miroslava Sládka. Tomu nebylo umožněno hlasovat v prezidentské volbě, rozhodl o tom Ústavní soud. Poslouží toto rozhodnutí jako precedens pro případ Davida Ratha? O tom přemýšlí Jiří Dolejš v odpovědi na otázku pro čtenáře ParlamentníchListů.cz

Dolejš: Už Sládek z důvodu vazby nemohl do sněmovny. Rozhodoval Ústavní soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

"Základem je dodržování demokraticky přijatých pravidel. A Ústavní soud je přes všechny možné výhrady instituce bdící nad ústavností, jejíž rozhodnutí je třeba respektovat," reaguje politik na polemiku čtenáře ParlamentníchListů.cz ohledně rozhodnutí Ústavního soudu v případu tehdejšího poslance Sládka.

"Republikán Sládek se před 14 lety octl ve vazbě na Pankráci za svůj projev před lichtenštejnským palácem. Pamatuji, že se před tím schovával před policií v budově parlamentu a ta ho vyhmátla. Když byl ve vazbě, uvažovalo se v prezidentských volbách, že s urnou zajedou za ním do věznice, ale nakonec se oddělené hlasování ve vazbě zavrhlo. A volba byla platná - to opravdu nezměníme," připomíná případ Dolejš.

Je předčasné dělat závěry

"Problém tehdy sice byl v tom, že šéf sněmovny při zadržení nepostupoval jako dnes předsedkyně Němcová. Přesto republikáni volby (v lednu 1998 byl při druhém kole prezidentských voleb Havel zvolen 99 ze 197 hlasů poslanců) napadli u Ústavního soudu. Neúspěšně. Nové rozhodování Ústavního soudu ve věci Ratha ale bude samostatné - nezávisle na kauze Sládek. Takže je předčasné dělat závěry," uzavírá Dolejš.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …