Domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu, plyn i teplo

16.12.2012 16:56

Tuzemské domácnosti si v příštím roce připlatí za všechny energie. Zdražují elektřina, plyn i teplo. Elektřina zdražuje kvůli vyšší podpoře obnovitelných zdrojů energie, přestože cena silové elektřiny na burze klesla. Ceny plynu ovlivní očekávané zvýšení DPH i zvýšení regulované složky ceny plynu. Teplárny do ceny promítnou nové náklady na nákup emisních povolenek.

Domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu, plyn i teplo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Významný vliv na ceny všech energií bude mít sazba daně z přidané hodnoty. Podle současných předpisů by se měla od 1. ledna sjednotit na 17,5 procentech. Zároveň se ale vláda snaží do konce roku prosadit změnu zákona, podle které by se obě sazby DPH zvýšily proti loňsku o jeden procentní bod. Základní sazba by pak činila 21 procent, snížená 15 procent.

Zvýšení ceny způsobila zejména vyšší podpora obnovitelných zdrojů elektřiny

Pokud se DPH zvýší na 21 a 15 procent, domácnosti odebírající elektřinu od dominantního dodavatele ČEZ zaplatí v příštím roce o 275 až 2140 korun více než letos. U společnosti E.ON Energie, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, se roční náklady zvýší zhruba o 335 až 1690 korun. Většině zákazníků Pražské energetiky se ceny zvýší o 400 korun ročně.

Zdražení očekávají i alternativní dodavatelé elektřiny. Jejich představitelé ale zároveň zdůrazňují, že se snaží udržet své ceny pod úrovní dominantních dodavatelů.

Zvýšení ceny způsobila zejména vyšší podpora obnovitelných zdrojů elektřiny, která v roce 2013 stoupne ze současných 419 na 583 korun za megawatt.

Masivní investice tepláren

Růst cen se očekává také u plynu. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu se roční náklady domácností, které plyn používají jen na vaření, zvýší průměrně o 94 korun. Domácnosti, které plynem i topí a ohřívají vodu, si podle ERÚ ročně připlatí 1221 korun.

Zdražovat bude také teplo. Teplárenské sdružení ČR předpokládá, že se ceny bez započtení vlivu DPH zvýší o dvě až sedm procent. Vyšší nárůst by měl být u uhelných elektráren, naopak méně výrazné zdražení se očekává u plynových zdrojů a zdrojů spalujících biomasu.

K růstu cen podle Teplárenského sdružení přispěly masivní investice tepláren kvůli splnění zpřísněných emisních limitů, zvýšení poplatků za znečištění ovzduší nebo povinné nákupy emisních povolenek. Za ně teplárny v příštím roce odvedou do státního rozpočtu přibližně 700 milionů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …